Äitini on huippuvahva

Hillevi

Äitini on vahva persoona. Hänellä ei ole heikkouksia hän kieltää kaiken ns. huonon itsessään. Hänen mielensä kovenee jos kysyy hänen heikkouksiaan tai sanoo jonkin niistä. Nehän näkyy meille muille aina selvästi. Hän on oikeasti täynnä heikkouksia mutta kieltää ne. Hän ei tunne itseään. Äiti luulee että jos kieltää sitä ei ole olemassa. Kun et tunnusta niin ei mitään hätää. Hän luulee että kieltämällä heikkous tai epäkohta poistuu. Kun epäkohtaa ei ole huomaavinaan, sitä siis ei ole olemassa. Hän kuittaa kaiken " tein sen minkä tein" tyylisesti.

Hän vaikuttaa hyvin narsistiselle. Mutta tutkittavaksi häntä ei saa koska omasta mielestään hänellä ei ole eikä koskaan ollut mitään huonoa. Hoitoon saaminen ei onnistu koska hän ei ole suostuvainen siihen.

11

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sellainentauti

      Jaaha ja mikähän lääke olisi tuohon vaivaan onnenomiaan?

      • piste..pirkko

        taidat olla itse aika onnenomia ;)


      • Onnea.vaan

        Hývä että on vielä noita "entisajan akkoja" , jotka eivät anna ikinä periksi. Meni elämä vaikka kuinka vituralleen. Nostan hattua äidillesi!


      • Missä.piste
        Onnea.vaan kirjoitti:

        Hývä että on vielä noita "entisajan akkoja" , jotka eivät anna ikinä periksi. Meni elämä vaikka kuinka vituralleen. Nostan hattua äidillesi!

        Taasko tämä pistepirkko täällä säestää. Nyt lopeta tänne kirjoittelu paska.pää.


      • Onnea.vaan

        Mikä mestari sinä olet minua neuvomaan?!
        Luuletko k*sipää, että sodan aikana ja jälkeen olisi selvitty ilman vahvoja naisia?!
        Ja nytkin niiden jälkeläiset naiset pyörittää arkea.
        Vaikka mitä h*lvettiä sinua neuvon.
        P*ska on p*ska


    • kohtasataa

      Minusta kukaan ihminen ei ole ainakaan terveitsetuntoinen, jos kieltää heikkoutensa tai projisoi ne lähiympäristöön. Mitä "vahvuutta" se on, että on iso itselleenkin valehteleva ego.

      Luonnevikaiset vertailevat kahta ihmistä muuten niin, että omassa itsessään he näkevät vain hyviä ominaisuuksia (niistäkin osa väriteltyjä, pullisteluja, liioiteltuja tai täysin ylimitoitettuja) ja muista he valitsevat luonnollisesti vain huonot ominaisuudet, koska muissahan heidän mielestään ei muuta olekaan. Luonnevikaiset ovat naurettavia!

      • kohtasataa

        Joku ulkopuolinen, kolmas, objektiivisuutta tavoitteleva taho, näkisi luonnollisesti kahdessa ihmisessä molemmissa sekä vahvuuksia että (omasta näkökulmastaan) epäsopivampia puolia.


    • Niin täällä on usein tämän tyyppisiä aloituksia, joissa kirjoittajalla itselläänkin on jo paljon ikää, ollaan ihan aikuisiällä, niin silti vieläkin toivotaan vanhemman hoitoon menemistä että ne vanhemmat muuttuisivat, tunnustaisivat erheensä ja pyytäisivät anteeksi.

      No nää jutut ny tuli mieleen kun täs aamusella taas tuli silmäiltyä yhtä sun toista ja tää skeema juttukin tuli taas jostain eteen.

      Tuos kun tuon alustuksen luin noista skeemoista/tunnelukoista niin jäin miettiin, et miten paljon nää aikuiset lapset kykenee itse kykenee pohtimaan sitä miten "se kaikki" on vaikuttanut heihin itseensä.

      Yleensähän mitä näitä täällä oon lukenu niin paljon ollaan sillä linjoilla että "minä olen ok, minussa ei ole "vikaa", mutta sen vanhemman pitäisi muuttua". Ikäänkuin unohtuu ajatella että mitä se kaikki mahdollisesti on vaikuttanut itseensä. Millainen ihminen minä/narsistin lapsi on.

      Näähän on myös näitä ylisukupolvi juttua usein, vaikka eivät varsinaisesti geeneissä kuljekkaan. Kopion tuosta alustuksesta pätkän, mistä käynee ilmi mitä ny tässä yritän selittää

      "Skeemoja etsivää salapoliisityötä ei yhtään helpota se, että lapsuutemme aikuiset eli muinaiset vanhempamme olivat sokeita omille skeemoilleen, jotka he perivät niin ikään skeemoilleen sokeilta vanhemmiltaan. Niinpä skeemoilla on taipumusta periytyä.

      Käytännössä on hyödytöntä kovistella ikääntyneitä vanhempia tunnevajeidemme aiheuttamisesta. Vaikka vanhempamme olisivatkin vielä elävien kirjoissa, he saattavat olla vanhoilla päivillään edelleen skeemojensa vankeja. Ja koska skeemoja ei ole purettu vaan niitä on päinvastoin harjoiteltu ja siten vahvistettu, ne saattavat vain kiristää otettaan. Iäkkäinä ja hauraina heissä ei ole edelleenkään tarpeeksi aikuista olemaan meille tukena."

      https://www.tuimakka.fi/skeemat-ja-niiden-synty

    • ÄitiKahlitsee

      Turun Sanomissa on tänään plussa-juttu äideistä, jotka ei anna katkaista napanuoraa.

    • MinkäTakia

      Sitten on muksuja, jotka roikkuu äidissä eikä ota itse vastuuta omasta elämästä.

    • ei_järkeä

      Onhan näitä pullamössöjen jälkeläisiä varustettu suber-pullamössö maailmankatseella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1574
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      64
      1559
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      132
      1199
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      123
      1101
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      787
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      720
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      711
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      405
      608
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      525
    Aihe