Onko ilmastonmuutos nyt peruttu?

Miten.on

Kun ilmastoa ei pystytä ennustamaan, niin kai se säänä sitten ilmenee?

5

223

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karvamies

      Ilmasto on planeetan kaasukehä sekä siinä esiintyvät paine-erot, tuulennopeudet, kaasukoostumus johonka keskustähden säteily tuo lisäenergiaa.

      Sää on puolestaan näiden seurauksena esiintyvää sekä termodynamiikasta (mm) paikallisesti esiintyvää ilmakehän ilmiöitä.

      kässääks

      Ilmastoa ei tarvitse ennustaa se on tiedossa. Sää on nimenomaan ennustettavissa - vaan huomaatkos mistä ne voi ennustaa.

    • KaaosMäärääTahdin

      Ilmaston kehitystä ennustetaan pitkällä aikavälillä juuri siksi, että lyhyen aikavälin ennusteet sisältävät niin paljon kaoottisen järjestelmän aiheuttamaa satunnaiskohinaa. Ilmasto on siksi määritelty sään pitkän ajan keskiarvoksi. Tuo määrittely tehtiin WMO:n kokouksessa vuonna 1934 Wiesbadenissa. Tuolloin sovittiin yhteisistä vertailukausista, jotka ovat 30 vuoden pituisia ja joista ensimmäinen alkoi vuodesta 1901.

      Nykyään 30 vuoden vertailukausia tarkastellaan 10 vuoden välein, jotta poliitikoilla olisi jotakin johon perustaa ilmastoasioihin liittyvää päätöksentekoa. Lyhyt liukuvan keskiarvon tarkasteluväli tekee vertailusta aiempaan tietenkin vaikeampaa ja nostaa ENSO:n vaikutusta esille, mikäli sen vaihtelevan pituiset jaksot sattuvat sopivasti kauden alkuun ja loppuun nähden. Nykyinen vertailukausi on 1981-2010 ja seuraava tulee olemaan 1991-2020 eli vuoden 2020 lopussa ilmastotilastot päivittyvät.

      Jos sään ja muidenkin kaoottisten systeemien tutkimuksen ja ennustamisen historia kiinnostaa niin populääritieteellinen klassikkokirja aiheesta on James Gleick: Kaaos.

    • rankkasateita.tulvia
      • vuoroinsäävieraissa

        Viime kesänä oli Ranskassa kuivuus ja täällä Suomessa vedenpaisumus. Vuoroin vieraissa sanoo napapyörre.


      • Spectrobjticts

        Ei näyttänyt kuivalta ..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      3013
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1467
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1326
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1151
    6. 37
      1021
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1012
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      957
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      877
    Aihe