tuorehiiva

Miten pakastetun hiivan voi sulattaa että se
ei mene pilalle ,vaan toimii?
Mikrossa vai vesi hauteessa?vai kuin?
tiedosta kiitollinen
3658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hiiva kuolee tietääkseni 40 asteessa ja sitä korkeammassa. Sulata huoneenlämmössä tai liota kädenlämpöiseen nesteeseen.

Äänestä
  • No ei ainakaan meillä ole koskaan kuollut vaikka tuo neste on melkeinpä aina yli 40 asteista pakastetun tuorehiivan ollessa kyseessä. Kädenlämpöinen kun on vain hetken kädenlämpöistä jos siihen liottaa ison palan jäässä olevaa hiivaa. Tiedä sitten auttaisiko tuo hetki vai onko vesi liian kylmää hiivan toiminnalle liottamisen jälkeen. Mutta meillä siis on toimittu joka tapauksessa niin että vasta liottamisen jälkeen vesi on ollut kädenlämpöistä ja hieman (yli 40 astetta ainakin) lämpimämpää sitä ennen.

    Äänestä

Huoneenlämmössä tai jääkaapissa. Ei ainakaan mikrossa. Hiiva palaa herkästi kun ylitetään se "kädenlämpö". Ennemmin sit käyttäisin kuivahiivaa kun pakastaisin tuoretta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mieskokki kirjoitti:

Miten pakastetun hiivan voi sulattaa että se
ei mene pilalle ,vaan toimii?
Mikrossa vai vesi hauteessa?vai kuin?
tiedosta kiitollinen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu