Yleisurheilusta voisi tehdä tasapuolisempaa?

liikunnanriemu

Korkeushypyssä, seiväshypyssä, aitajuoksussa ainakin auttaa, että on pitempi. Lyhyemmillä suurempi haaste päästä yli. Jonkinlainen korjauskerroin olisi hyvä olla, jossa otetaan pituus huomioon. Kilpailu olisi reilumpaa.

Tuleeko mieleen muita lajeja, joissa jostain fyysisestä tekijästä, johon ei voi vaikuttaa, on selvästi hyötyä tai haittaa?

4

661

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tilastomies

      Korkeushypysssä pituudesta on hyötyä. Pika-aidoissa ihannepituus lienee 185-195 cm, suuremmasta pituudesta on haittaa. Seiväshypyssä ei ole suurta merkitystä, esim.ME-mies Renaud Lavillenie 177 cm ja velipoika Valentin Lavellenie 170 cm, ennätys 580. Heittolajeissa, erityisesti kuulassa ja kiekossa on koosta hyötyä. Yleisurheilussa on paljon lajeja, lyhyt voi menestyä sileillä juoksumatkoilla tai esim. pituushypyssä.

      • Naiskauneusexpertti

        Korkeushypyssä auttaa ainakin naista, jos on lattatakamus. Suomityyppisellä saa ainakin 10 sentin edun esimerkiksi mustan naisen pyöreään verrattuna.


    • olipaslyhyt

      Eräs pitkään aivan huipulla kisannut ruotsalainen mieskorkeushyppääjä taisi olla jotain vähän yli 170?

    • tilastomies

      Jos tarkoitat Stefan Holmia, hän on 181 cm pitkä. Yhdysvaltalainen Franklin Jacobs, 173 cm, hyppäsi 232 v. 1978.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3483
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2094
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1789
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1557
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1528
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      10
      1440
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1185
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1132
    Aihe