Me olemme entisiä tunnustavia kristittyjä, jotka löysimme ateismin avulla vapauden meitä aiemmin rasittaneista pahoista elämäntavoista ja rikoksista. Me juopottelimme, käytimme kovia huumeita, huorasimme ja teimme rikoksia, mutta kiitos ihanan ateismin, vapauduimme näistä pahoista tavoista niin että meistä tuli yhteiskuntakelpoisia rehellisiä kansalaisia. Me olemme nykyään uskollisia sille henkilölle tai niille henkilöille, joiden kanssa harjoitamme kulloinkin seksiä sukupuoleen katsomatta.
Me rakastamme kristittyjä lähimmäisinä ja teemme kaikkemme, jotta he vapautuisivat jumalharhoistaan, mikä johtaa heidät siveettömään, moraalittomaan ja rikolliseen elämään. Jos he oppisivat tuntemaan sen ihanan vapauden, jonka ateismi on meille tuonut, niin he heti paikalla hylkäisivät harhansa ja alkaisivat elää nuhteetonta elämää. Kiitos ateismin, meistä on tullut täydellisiä hyviä ihmisiä, niin että me emme ole tehneet yhtä ainoata pahaa tekoa sen jälkeen, kun käännyimme ateismiin inhottavasta ja pahasta kristinuskosta!
Toivomme, että koko maailma tulisi täyteen ateisteja ja kaikki luopuisivat uskonnoistaan, koska vain ateismi tekee ihmisistä täydellisen hyviä, niin että me emme voi tehdä enää koskaan mitään pahaa. Ateismi on ratkaisu ihmisten pahuuteen, koska se poistaa ihmisistä kaiken pahan. Jos haluat tulla täydellisen hyväksi ihmiseksi, jossa ei ole mitään sijaa moitteelle, niin valitse ateismi elämäsi ohjenuoraksi! Vain ateisti on täydellisen hyvä ihminen, niin että "ei tee pahaa edes kärpäselle..." miten voisikaan, koska ateismissa ei ole "hyvää eikä pahaa"...
Ateismin ihana wonderland
15
692
Vastaukset
- Fanaa
Hihhuliaivopesukoulun lahjakkain 15-vuotias ainekirjoittaja on taas saanut tehtävän...🤪
- SäälittääJaPierettää
Ja suoriutunut siitä tuloksella, joka on hylätyn ja naurettavan välillä.
Mutta mitä muuta heiltä voi odottaa? - bdbfg
SäälittääJaPierettää kirjoitti:
Ja suoriutunut siitä tuloksella, joka on hylätyn ja naurettavan välillä.
Mutta mitä muuta heiltä voi odottaa?Mitä muuta voisikaan odottaa kuin lisää samanlaisia pläjäyksiä. Pitäähän lahkosedät vakuuttaa uskon väkevyydestä.
bdbfg kirjoitti:
Mitä muuta voisikaan odottaa kuin lisää samanlaisia pläjäyksiä. Pitäähän lahkosedät vakuuttaa uskon väkevyydestä.
Joka on yhtä väkevää kuin aamukusi!
- yreytre
ateisti1982 kirjoitti:
Joka on yhtä väkevää kuin aamukusi!
Teinilahkolaisten kirjoitukset muistuttavat enemmän kankkuspaskaa.
- hvsta
heh, olipahan mojova huumoripläjäys!
Ateismi ei liiity mitenkään ihanuuteen, tai kuvitelluihin tahi todellisiin hyviin taikka pahoihin tapoihin.
Pelkään, että avaaja kuvittelee uskovaisuuden liittyvän hyviin tapoihin ja teki tämän "parodian" sen pohjalta. Tämä oli yksi versio nöyrien kristittyjen "me kristityt olemme parempia ihmisiä" -kirjoittelusta.
- aoishpjpt
Ateisti on ihmisrakas ja pyrkii lisäämään onnellisuutta yhteiskunnassa. Muunlaisia ateisteja ei ole olemassa. Jos joku tekee pahaa ja sanoo olevansa ateisti, niin silloin "No True Scotsman" on ilmeinen totuus.
Voi sanoa, että aloitus on jälleen kerran osoitus uskovaiselle tyypillisestä projisoinnista: kun asiat hänen päässään ovat näin ja noin, ovat ne väistämättä myös muidenkin päissä, jne.
Aloittaja on varmasti jo allekirjoittanut "Ehtoollinen Maata Näkyvissä -festareille perinteisesti" -adressin.
- uskonwiisaus
Uskovien mielestä ateistit juopottelevat, käyttävät kovia huumeita, huoraavat ja tekevät rikoksia, viettävät kaikin tavoin siveetöntä, moraalitonta ja rikollista elämää. Näin ilmeisesti opetetaan kaatumaseuroissa, tai sitten uskova on itse viettänyt tuollaista elämää ja kuvittelee, että kaikki muutkin ovat tehneet niin. Ja näiden aina uudestaan ja uudestaan toistuvien näkemysten jälkeen uskovat vielä aina ihmettelevät, miksi ateistit eivät keskustele heidän kanssaan asiallisesti...
- EiRekAgno
Kun herätyskokouksessa joku maallikko tulee todistamaan uskoontulostaan, todistus alkaa pääsääntöisesti maalailemalla "entinen elämä" varsin synkin värein. Miltei aina uskoon tullut on tarkoituksetonta elämää elänyt ateisti ja päihteiden väärinkäyttäjä, kunnes on löytänyt uuden onnellisen elämän Kristuksessa. Kotrastin kuvitellan purevan käännytettäviin.
Varsinkin ne, jotka ovat syntyneet uskoviin perheisiin, saavat kuvan siitä, että ei uskovaiset ovat elämässään epäonnistuneita onnettomia ihmisiä. Mitä tiukemmin on seurakuntayhteydessä ja erossa "maailman ihmisistä", sitä varmemmin todellisuusharha muodostuu.
- vaatimaton-ateisti
On tutkittu fakta, että uskovaiset tekevät ateisteja enemmän rikoksia ja käyttävät heitä enemmän päihteitä sekä huumeita. Kun vangeilta kysyttiin heidän vakaumustaan ja uskonnollisuuttaan, niin suurin osa vangeista oli rukoillut tai etsinyt hengellistä apua esimerkiksi pastorilta tai yleensä uskosta, mikä todistaa vankien olleen syvästi uskonnollisia rikosten tekemisen hetkellä. Sen sijaan ateistit olivat vankilassa edelleen ateisteja ja heidän osuutensa kaikista vangeista oli paljon pienempi kuin vapaudessa elävien ateistien suhteellinen osuus koko väestöstä, mikä lähentelee 25 %. Kun agnostikot ja ateistit lasketaan yhteen, on heitä jo liki 60 % kaikesta väestöstä, mutta vankiloissa on agnostikkoja tai ateisteja vain alle 1 % kaikista vangeista (he eivät ole rukoilleet eivätkä olleet uskonnollisesti aktiivisia kertaakaan vankeutensa aikana).
Tässä vähän kovaa faktaa pöytään, joten mites nyt suu pannaan, uskikset?- hstrhtr
Mutta milloin krisselit olisi tosiasioista välittäneet?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit335224Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984506Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483809KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1332948Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112490Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212282Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182018Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231900
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459