Tästä listasta ei voi kiistellä. En tee järjestystä.
Wieniläisklassikot: Haydn, Mozart ja Beethoven määrittävät musiikin perusohjelmistoa, he tekivät takuuvarmaa musiikkia ja heidän yhdistetty vaikutuksensa musiikkiin on mykistävä. Näiden kolmen hahmon myötä maailma tuli valmiiksi - ainakin puolivalmiiksi - sillä sinfonia, moderni konsertto ja sonaatti aika lailla vakiintuivat sen työn ansiosta, jota Haydn (Beethovenin opettaja), Mozart (Haydnin kaveri) ja Beethoven (Mozartin ihailija) tekivät.
Bach ja Händel: Vielä perustavanlaatuisempaa on tietenkin aiempi musiikki, koska mennyt luo aina pohjaa. Bachin ja Händelin tuotantojen laajuus ja laatu herättää kunnioitusta. Saksalaista täydellisyyttä.
Stravinsky: Vallankumous musiikissa, joka kestää aikaa. Kosmopoliitti mies, rytmin nero on tärkeimpiä uusia avauksia tehneitä säveltäjiä.
Chopin ja Wagner: Yhden asian liikkeet ovat hyvä juttu musiikkimaailmassa. Oopperaspesialisti Wagner ja pianomusiikkiin aikansa pyhittänyt Chopin ovat ehdottomasti 10 parhaan säveltäjän joukossa. Toinen massiivinen egomaanikko, toinen pienten muotojen mies.
Brahms: Estetiikaltaan konservatiivi, vaikka vaikuttikin romantiikan aikakaudella kunnioitti klassismin muotoja, Brahms kirjoitti erästä parasta musiikkia koko maailmassa.
Schubert: Melodian ja sanan lahja, luova nero, joka kuoli liian nuorena, mutta sävelsi parhaita instrumentaaliteoksia ja vokaaliteoksia, ja oli tuottelias mestari 31-vuotisen elämänsä loppuun. Wieniläisklassikkoja "kastettiin" aikanaan kolme, mutta Schubert on tietenkin luonteva "neljäs" klassikko.
10 parasta säveltäjää (Objektiivinen Fakta)
3
305
Vastaukset
- Ankeakliseisyys
Saksa 50%
Itävalta 30%
Puola 10%
Venäjä 10%
Koska Saksa & Itävalta kulttuurisesti ovat yhtä (kieli, taide jne.), on oikeampi prosentti Saksalle 80%. Kuvastaa listauksen tekijän omaksumaa kapeaa kuvaa historiasta. - kymmenenparaa
Beethoven on hyvä vedenjakaja.Ennen häntä säveltäjät loivat oman musiikillisen maailmansa jonka puitteissa operoivat, Beethovenin jälkeen oli luvassa vain täsmennyksiä olemassaolevaan soitinnukseen.Beethoven itsessään oli tyypillinen tekonero,joka teki kärsimyksestään itselleen taiteensa käyteaineen.
Kuka teistä on kyennyt kuuntelemaan Fyyrer Eliseä ilman myötähäpeää? - Nelli_Ekskusemua
Heidän tuotantonsa kun kuuntelet, nukkumiseen ja rakasteluun ei jää paljon aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen244312Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2253769Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss133623Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman282930SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot502748Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1082708Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132636"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita412387Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling652336K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi
Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju971816