..........Erkki, Pertti,...... Hmmm. olisko sitten Markku. Ehkä sittenkin Martta, Terttu,? Ei mutta nuohan ovat vanhoja nimiä.
Ei noin vaan tutkitaankin ehdokkaiden astrologiset kartat. Sieltä löytyy yllättäviä asioita. Sopivia merkkejä olisivat kauris (kunnianhimoinen), härkä (rahantekijä), tai ehkäpä skorpioni(salamyhkäinen). Kieltolistalla kalat(tunteellinen), oinas (äkkipikainen), kaksonen, leijona(elostelija), neitsyt (vain oikea käsi), vaaka(juupas eipäs)....
Nimellä on väliä
12
899
Vastaukset
- Jousimiesnainenko
EHottomasti härkä jos ei jousimies kelpaa. Mikä lie on jousimiehen kyky.
- geriatri
Jousimies on aina menossa jonnekin, jos ei fyysisesti niin ainakin henkisesti. Poissaoleva, mutta kova työmies.
- Elämän-helpotusta
Heh, heh vai sallaisia ollaan. No ei sitä kylläkään töissä passaa olla poissaoleva, muuten menee pasmat sekaisin. Muuten kyllä myönnän, että teen "aikamatkoja".
- Kentiesunelmaavain
Ahkeruus ja rahantekotaito ovat tärkeimmät kriteerit, mitä kunnanjohtajalta tulisi "vaatia". Elikkä johtajan pitäisi olla ihminen, jolla on härän ja jousimiehen kyvyt, jotta kunta olisi voimissaan.
- arigeatri
Silloin voisi olla, että Aurinko on härän merkissä ja Kuu jousimiehessä. Nouseva merkki olisi hyvä olla leijona, silloin olisi ulospäin suuntautuvaa positiivista energiaa kuten hyvin monilla esiintyjillä mm. Hanna Pakarisella. Magneettinen, puoleensavetävä, optimistinen, tulee aina huomatuksi vaikkei sitä tietoisesti hakisikaan. Liioitteleva. Huomionhakuinen, tai ainakin huomiosta nauttiva.
- LapinTeneriffa
Tiedonjanoni kasvaa; Mitä tarkoittaa kun aurinko on härän merkissä ja kuu jousimiehessä ! ?
- Äitimaa
Kuu tarkoittaa äitimaata ja naista ja kuten tunnettua Kuun vaihtelu täydestä Kuusta seuraavaan täyteen Kuuhun kestää 28 vrk. Kuu viittaa tsenäiseen mielenlaatuun ja vapaudenhaluun - tieto siitä, kuka on ja mihin on matkalla, on selkeä. Monet aktiviteetit, kuten urheilu ja ulkoilmaelämä ovat tärkeitä tälle avoimelle ja hyväluontoiselle henkilölle, joka osaa taidokkaasti yhdistää työn ja vapaa-ajan.
- Vesimies-on-erimies
Miten lie olis vesimiehen laita kunnanjohtajaksi ! Mitä sanois astrologi siihen ? Minulla on hyvä ystävä vesimies ja on kyvykäs joka suhteessa, että joskus tulee miettineeksi miten se on mahollista. Eniten ihmettelen hänen mieletöntä itsekuria ja tapaansa olla murehtimatta asioita, jotka on sattunut itselleen.
- astraalihahmo
Tunnetusti vesimies on radikaali luonteeltaan. Sanotaan että Jörn Donner kuvastaa suomalaisista parhaiten vesimiestä. Toisaalta myös hyvin tunnetaan Ilkka "Ike" Kanervan toilailut eräällä saralla. Tosin Iken taustapiruna oli kollektiivinen manalan planeetta Pluto, jonka tehtävänä olikin murtaa valtaapitäviä rakenteita. Vesimies voisi tulla kyseeseen, kun 14 vuotta kestänyt huumeplaneetta Neptunus on siirtynyt kalojen merkkiin. Aika paha tuo aspekti siis kaloille. Ja jos vielä kuvataan vesimiestä isossa kuvassa, niin parhaiten sitä vastaa Venäjä. Ja kansanhan kaikki tuntevat. Toisaalta vesimies johtajana on itsenäinen ja voi olla, että päättäjien vaikutus kunnassa vähenisi.
- Planeetat-vaikuttaako
Mielenkiintoista, todella mielenkiintoista. Mikä on se huumeplaneetta Neptunus, minkä vuoksi nimi on huumeplaneetta ? Onko siis se h.p. ollut 14 v. vesimiehen merkissä ja nyt sitten on siirtynyt kalojen vaivaksi ? Tunnen ihmisä, jotka ovat horroskoopiltaan kaloja. Ovat viisaita, tunteellisia ja herkkiä ihmisiä. Jokaisella heistä on joku tai useampikin riippuvuus; peli-, alkoholi-, työriippuvuudet, mutta voi toki olla enemmänkin, nuo vaan olen huomannut. Minusta se on aika paha juttu, jos ja kun joku huumeplaneetta Neptunus pääsee vaikuttamaan kalojen elämään, lisämään vaikeuksia. Vielä se, että jos Venäjä on vesimies, niin mikäköhän mahtaa Suomi olla ?
- katsontähtiin
Suomi on jousimies ja niin ovat myös Espanja ja Ruotsi. Meidän rakas matkailumaamme Kreikka taas on oinas, joka vastaa ihmisissä kirkuvaa vastasyntynyttä huutamalla asiansa ilmaisevaa lasta.
Planeettojen symboliikka liittyy niiden löytämisajankohdan yhteiskunnallisiin ilmiöihin. Neptunuksen löytämishetkellä 1846 pinnalla olivat mm. spiritualistisuus, hypnotismi ja henkisyys. Mutta silloin alkoi kehittyä myös medikaalinen lääketiede ja huumaavien aineiden käyttö lisääntyi. Muuten kalojen ns. hallitseva planeetta on juuri Neptunus. Oikeastaan tuo Neptunuksen aspekti kaloihin lisää entisestään kalojen ahdistusta ja itkuisuutta. Planeettojen nimistä voisi mainita Pluton. Tätä nimeä ehdotti Pluton löutäjän 5 v. tytär Aku Ankan Pluto-koiran mukaan. Isä hyväksyi nimiehdotuksen.- katsontähtiin
Lisäyksenä edelliseen, että eihän se vaikutus ole kaikkiin kaloihin koko 14 v. ajan vaan esimerkiksi nyt se vaikuttaa maaliskuun alun ehkä 5. päivän kieppeillä oleviin kaloihin. Neptunus kaloissa on vaikuttanut helmikuusta 2012 lähtien joten alkupään kalat ovat hörhöilyistä jo vapaita
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672804
- 2012077
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501882- 711766
- 921658
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91521- 811234
- 811080
- 951039
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961020