https://incels.me/threads/how-many-of-you-were-bullied.59656/
Nyt on saatavilla tutkittua tietoa. Ätmiys ei ole kenenkään oma vika.
Nyt on saatavilla tutkittua tietoa. Ätmiys ei ole kenenkään oma vika.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Niin?
Mitä se aikuistuminen mielestäsi tarkoittaa? Sitä että me onnettomat ja masentuneet ätmit alkaisimme käyttäytymään odotustesi mukaan, tekien omista elämistämme entistäkin surkeampaa?
Meiltä atm:iltä on jääneet kokematta ne normaalit aikuistumisen kokemukset, kuten ensiseksi nuoren tytön kanssa.
Te ätmiluuserit olette vaan liian jämähtneitä siihen menneisyyteen, kun ette osaa tai halua mennä ajassa eteenpäin ja panostaa siihen tulevaisuuteen.
Ei se ole mitenkään tärkeää saada sitä seksiä vielä joskus teini-iässä, kun voitte ehtiä kokemaan sen sitten joskus vanhempana ja myöhemminkin ja oman ikäisenne naisen kanssa. Että kyllä se ätmiys ihan teidän oma vikanne on, varsinkin kun olette oikein ottaneet moisen termin käyttöön ja myönnätte olevanne jotain ätmejä.
Olisitte voineet jo nuorena tehdä elämästänne parempaa, kun olisitte vaikka menneet töihin opiskelleet hyvät ammatit ja sitten olisitte päässeet työelämään ja olisitte voineet alka kartuttamaan sitä rahaa ja varallisuutta jo nuoresta lähtien, niin olisitte varakkaita ja hyvätuloisia miehiä.
ätmiys on naisten vika. Naiset syrjii ätmejä, naisten pitää nyt alkaa antaa pillua ätmeille.
Mitä sitä kenenkään sanomisista tai ylipäätään tekemisistä välittämään(?)
No mikäs ero on ihmisillä jotka kiusaamisesta huolimatta menestyvät ja ätmeillä?
Onni, tuuri, rikas suku, hyväksikäyttäjän luonne etc.
Eiköhän se merkittävin ero ole kuitenkin tahto ja periksiantamattomuus.
Harvoin, eikä koskaan pelkästään.
Se on vain niin, että kiusatuilla ätmeillä on luultavasti ollut kouluaikana lähinnä muita epäsuosittuja poikakavereita, eikä yhtään tyttöjä, koska *kaikki* tytöthän hengaavat aina niiden jännäkiusaajien kanssa koulussa. Eivät sitten opi sitä oikeanlaista kieltä, jollaista pitäisi käyttää naisten kanssa (naisille kun ei mukamas voi puhua samalla tavalla kuin miehille, ovat vain tottuneet olemaan elämän lellimiä), jonka vuoksi tällaiset ätmit eivät voi menestyä naisten kanssa. Tällaisest ätmit ovat ätmejä vain olosuhteiden pakosta ja se huono itsetunto tulee näkymään aikuisenakin enemmän tai vähemmän, vaikka kuinka paljon tekisi töitä asian selättämiseksi.
Sitten on niitä laiskoja luusereita, joilla on ollut ns. normaalit sosiaaliset piirit ja kaikki mitä ihmisellä pitäisi olla, mutta jotka siitä huolimatta eivät ole saaneet mitään aikaiseksi naisten kanssa. Heistä on sitten tullut ätmejä omavalintaisen saamattomuudensa takia. Luultavasti ovat nuorina olleet suosittujen kanssa suosittujen kotibileissä ja koska eivät olleet kiusattuja, kävivät varmaan myös yläasteella kouludiskoissakin, mutta oman saamattomuutensa vuoksi päätyivät silti ätmeiksi. He ovat sitä ätmien pohjasakkaa, koska itse ovat ätmiytensä aiheuttaneet.
Tiedän itse kiusattuja ätmejä ja sitten myös niitä passiivisia luusereita ja yleensä kiusatuista on sentään useimmiten tullut ahkeria työssäkävijöitä, kun taas ne passiivi-ätmit ovat niitä, jotka aikuisenakin ovat laiskoja lapamatoja ja jotka ovat surkeutensa ansainneet.
Voisko olla niin, että ihminen joskus oivaltaa olleensa laiska ja se on kova kolaus tajuta mihin se on johtanut? Sitten pitää keksiä selitys mistä laiskuus ja passiivisuus sai alkunsa...
Ihmisille on toisinaan vaikeaa myöntää omaa osallisuuttaan elämänsä tylsyyteen.
Te ätmit olette vaan liian jämähtäneitä siihen menneisyyteen, kun ette osaa tai halua mennä ajassa eteenpäin ja panostaa siihen tulevaisuuteen.
Te vaan aina vetoatte siihen menneisyyteen ja siihen, että jos teillä ei ollut kavereita tai tyttöystäviä vielä joskus kouluaikoina tai teini-iässä. Sitten vielä syytätte viattomia naisia siitä, jos he eivät kiinnostu teidän kaltaisista menneisyyteen jämähtäneistä luusereista, jotka ette edes halua muuttua erilaisemmiksi.
Ei se ole mitenkään tärkeää saada sitä seksiä vielä joskus teini-iässä, kun voitte ehtiä kokemaan sen sitten joskus vanhempana ja myöhemminkin ja oman ikäisenne naisen kanssa. Että kyllä se ätmiys ihan teidän oma vikanne on, varsinkin kun olette oikein ottaneet moisen termin käyttöön ja myönnätte olevanne jotain ätmejä.
Olisitte voineet jo nuorena tehdä elämästänne parempaa, kun olisitte vaikka menneet töihin opiskelleet hyvät ammatit ja sitten olisitte päässeet työelämään ja olisitte voineet alka kartuttamaan sitä rahaa ja varallisuutta jo nuoresta lähtien, niin olisitte varakkaita ja hyvätuloisia miehiä.
Siinä kaksi omahyväisen typerää ihmistä.
Ai missä? Saapihan tuota miettiä, että noinkin se voi olla. Ja joillain onkin.
Mitäs ole Annan ( lehti ) jutusta, psykologien jargonia vai hippusen tottakin?
https://anna.fi/hyvinvointi/itsetuntemus/kiusatuksi-tuleminen-kiusatun-vika-7-voimaa-antavaa-vinkkia-kiusaamisesta-selviytymiseen
Minä entisenä koulukiusattuna ja työpaikkakiusattuna näen noissa hippusen totuutta.
Kiusaaminen on inhottavaa ja kiusatuksi tuleminen ahdistavaa. Silloin on hyvä, jos pystyy kääntämään katseensa kiusaajasta kivempiin ihmisiin. Ja toteamaan, ei kaikki ole kiusaajia.
Toisaalta sitä voi jossai piätäsä pyöritellä vaikka kuinka eikä sielä oo silti kettää.
Juu, sekin on mahdollista mutta sitten tarvii ottaa muutama askel tarkistaakseen, oisko jossaki muualla. Jos ei ihan vieressä ja näköetäisyyvellä.
Ettei niinku suostu oitis uskomaan, että tää on nyt näitten varassa koko homma. Elämä.