Onko muilla samoja oireita jos otat illalla salitreenin jälkeen esim. 200g raejuustoa terveellisen ruuan lisäksi niin heti aamulla on vatsa ruikulilla ?
Mietityttää saako kroppani tarpeellisia proteiineja tästä raejuustosta jos se sekoittaa vatsani vai valuvatko proteiinit "pöntöstä alas" ?
Syön paljon täysjyvä ruisleipää ja olen miettinyt onko ruisleivän proteiinit hyviä lihasten kasvulle sillä leivässähän on ihmeen paljon proteiinia ?
Proteiinillä vatsa sekaisin ?
12
2637
Vastaukset
- Roskaruokaa
Raejuustoa ei kannata koskaan syödä. Se on huonoa teollisuusmönjää.
- MarjikselleBanaania
Leivän proteiini ei imeydy kroppaan samalla hyötysuhteella kuin esim.liha. Ei kannata huomioida mitenkään proteiini laskennassa.
Raejuusto ja rahka ei sovi kaikille ja aika köyhä aminohappojakauma.
Paras tapa saada proteiinia on ostaa jauheina, mahdollisimman laaja aminohappo lista.- vattasekasin
No onko nämä jauheproteiinit vatsaystävällisempiä että ne sopivat useammalle ihmiselle ?
Testaako jokin virallinen taho näitä meidän Suomalaisia proteiini tuotteita esim. lidlin proteiini ja palautumis tuotteita että onko niissä oikeesti luvatut määrät proteiinia ?
Minkä aikaa treenin jälkeen täytyy erityisesti varmistaa että on lihastenkasvuun tarvittavaa tavaraa lautasella, päivän,kaksikolme ? Siis missä ajassa lihas kasvaa minkä kasvaa harjoituksen jälkeen ? - MarjikselleBanaania
No hö. Tietty ne sopii valtaosalle ihmisistä ja tietty ne prode arvot pitävät paikkansa. Se johtuu valmistustavasta.
Treenin jälkeen mahdollisimman nopeasti hyvin ja nopeasti imeytyvää prodea. Sitten 1-2 kertaa päivässä prodea vaihtelevista lähteistä ruuassa.
Ei se niin vaikeaa ole, vaikka joillekkin se on. Toiset sitten ei vaan ymmärrä isompia kokonaisuuksia. Niitä yritän auttaa keitä ei ole sinauttu älyllä.
- veeäm43
Vakiosötkötykseni.
400g raejuustoa, 0,2% rasvaa, protskua 15%.
Sekaan kaksi keitettyä kananmunaa, ruokalusikallinen sinihomejuustoa ja saman verran Dijonin hunajasinappia, molempia maun vuoksi.
Pari puristettua valkosipulin kynttä, ruokalusikallinen neitsytoliiviöljyä.
Laiskana eläkeläisenä muu kuin saliliikuntani on olematonta joten riittävästä sekaravinnosta en välttämättä saisi lihomatta protskua tarpeeksi. - vattasekasin
Nyt olen kokeillut näitä lidlin heraproteiini jauheita mutta kyllä ne aiheuttaa samantapaisia vaikutuksia mitä tämä mainitsemani raejuusto.
- tuhnu-ukko
Vedät vaan purkista pierujauhoa! Niissä pakkauksissa on komeita kuvia lihaksikkaista miehistä ja naisista ja isoja amerikankielisiä sanoja. Scientifically. Proven . Formula. Isolated. Amino. Acid. Whey. Protein. Fartastic! Shart growth formula! Jos se tulee hienosta purkista se herajauho niin se; kasvattaa, palauttaa, maksaa paljon ja pierettää ja perustuu pitkälti placebovaikutukseen. Mutta kyllä pierettää, ja pieruhan on hauska asia. Upea kuolemanhajuinen proteiinipieru kertoo kaikille, että nyt on kovan luokan punttiukko samassa tilassa. Ei muuta kun gaspin ja tap-outin releet päälle ja salille haisemaan pahalta!
- rtyuiqw
Rahka on proteiinipitoista ja sopii vatsalle eikä varmasti ole luikurilla.
- laaduissa.eroja
Kannattaa sitten valita joku luomurahka tai muuten mahdollisimman vähän lisäaineita sisältävä.
https://www.google.com/search?q=pieruvanukas&rlz=1C1GGGE_fiFI353&oq=pieruvanukas&aqs=chrome..69i57.4192j0j1&sourceid=chrome&ie=UTF-8
- Mieltenpahoittaja
Jos proteiinia pitää saada niin syö lihaa. Kroppa käyttää sen paremmin ja on hyvän makuista. Aminohappojakin enemmän.
Jos ei tämä käy niin sitten tilaa netistä aminohappovalmisteen ja herajauhetta.
Ei pörise perä ja keho voi hyvin. - Anonyymi
Voi olla että syöt liikaa proteiinia treeniin nähden? Mulla oli vatsa kuralla kun söin liikaa proteiinia oli se sitten kala kananmuna punainen liha tai jugurtti, ja vedin luomua aina kun pystyi. Kun vähensin proteiinin kulutusta niin vatsa ei ollut enää kuralla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011641- 2101517
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591010Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31990Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K55809En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k49771Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49765Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36725The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5712Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702