Pää pinnan alla uidessa.

Justiinsajoo

Eli vedenpelko vihdoin selätetty ja kelluin selälläni ja mahallani ensimmäistä kertaa eläissäni vedessä. (Olin luonnon vedessä meressä). Kun pelko hävisi, niin opin myös nopeasti jollakin tavalla uimaan. (Jotakin sammakontapaista ja koiraa) Pystyin uimaan noin puoli minuuttia kerrallaan, ennenkuin pitää pysähtyä ottamaan happea. En pysty nostamaan uidessa tarpeeksi päätäni ylös saadakseni uidessa happea. Eli turpa pohjaa kohti mennään :D Jos nostan päätä, niin jalat alkaa vajoata pohjaan. Onko mitään vinkkejä tuohon?

Saattas hallissa olla helpompaa, kun ei ole aaltoja, mutta tuolla kukaan ei kiinnitä aikuiseen opettelijaan huomiota. Olen kyllä häkeltynyt, että (entisenä)vesikammoisena vihdoin luotan veden kantavuuteen ja etten panikoi, kun pää on vedessä ja eteenpäinkin mentiin.

1

523

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo, noinhan siinä käy. Staattinen kantavuus kun on aikalailla vakio, niin kun nostat toista osaa vartalosta pinnan päälle, niin mahdollisesti pinnalla olleet muut osat vajoavat. Tai jos kroppa on jäntevänä, niin kun toinen pää nousee ylös, niin toinen pää vajoaa alas.

      Ns. vakiintuneissa uintitekniikoissa on tähän kaksi ratkaisua: "tasakäppälajeissa" eli perhos- ja rintauinnissa ("sammakossa") vartalon liike on aaltoilevaa, eli vedolla noustaan vähän hengittämään ja kun kädet viedään eteen voidaan jopa vähän sukeltaa. Vuorotahtilajeissa käännytään hengittämään - tai siis, lähinnä kroolatessa hengitetään sivulta, kun selkäkroolia uidessa suu on uintiasennossa veden yläpuolella. Molemmissa on alkuun ongelmana, että kun olet pääsi nostanut vedestä, niin takaisin uintiasentoon siirtyminen laukaisee joitakin maalla hyödyllisiä refleksejä (vaistonvaraisesti yrität pitää itsesi pystyssä).

      Hengittämistä voi opetella helpommin lasten laudan tai muun pienen kellukkeen kanssa, jolloin kätesi tuntevat "kiinteän" alustan ja pystyt helpommin hallitsemaan pään laittamisen takaisin veteen. Kellukkeen tulisi olla pieni, jotta ylimääräinen kelluvuus ei muuta uintiasentoasi.

      Jos paikkakunnalla järjestetään tekniikkaopetusta, niin kannattaa mennä syksyllä mukaan. Tai kysyä paikallisen uimaseuran valmentajalta - useimmat juttelevat uinnista mielellään, mutta ei kesken ryhmän ohjaamisen, kun tekemistä on jo muutenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      950
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      828
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      779
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      707
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      644
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      36
      586
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      480
    Aihe