Eli vedenpelko vihdoin selätetty ja kelluin selälläni ja mahallani ensimmäistä kertaa eläissäni vedessä. (Olin luonnon vedessä meressä). Kun pelko hävisi, niin opin myös nopeasti jollakin tavalla uimaan. (Jotakin sammakontapaista ja koiraa) Pystyin uimaan noin puoli minuuttia kerrallaan, ennenkuin pitää pysähtyä ottamaan happea. En pysty nostamaan uidessa tarpeeksi päätäni ylös saadakseni uidessa happea. Eli turpa pohjaa kohti mennään :D Jos nostan päätä, niin jalat alkaa vajoata pohjaan. Onko mitään vinkkejä tuohon?
 Saattas hallissa olla helpompaa, kun ei ole aaltoja, mutta tuolla kukaan ei kiinnitä aikuiseen opettelijaan huomiota. Olen kyllä häkeltynyt, että (entisenä)vesikammoisena vihdoin luotan veden kantavuuteen ja etten  panikoi, kun pää on vedessä  ja eteenpäinkin mentiin.
Pää pinnan alla uidessa.
1
473
Vastaukset
Joo, noinhan siinä käy. Staattinen kantavuus kun on aikalailla vakio, niin kun nostat toista osaa vartalosta pinnan päälle, niin mahdollisesti pinnalla olleet muut osat vajoavat. Tai jos kroppa on jäntevänä, niin kun toinen pää nousee ylös, niin toinen pää vajoaa alas.
Ns. vakiintuneissa uintitekniikoissa on tähän kaksi ratkaisua: "tasakäppälajeissa" eli perhos- ja rintauinnissa ("sammakossa") vartalon liike on aaltoilevaa, eli vedolla noustaan vähän hengittämään ja kun kädet viedään eteen voidaan jopa vähän sukeltaa. Vuorotahtilajeissa käännytään hengittämään - tai siis, lähinnä kroolatessa hengitetään sivulta, kun selkäkroolia uidessa suu on uintiasennossa veden yläpuolella. Molemmissa on alkuun ongelmana, että kun olet pääsi nostanut vedestä, niin takaisin uintiasentoon siirtyminen laukaisee joitakin maalla hyödyllisiä refleksejä (vaistonvaraisesti yrität pitää itsesi pystyssä).
Hengittämistä voi opetella helpommin lasten laudan tai muun pienen kellukkeen kanssa, jolloin kätesi tuntevat "kiinteän" alustan ja pystyt helpommin hallitsemaan pään laittamisen takaisin veteen. Kellukkeen tulisi olla pieni, jotta ylimääräinen kelluvuus ei muuta uintiasentoasi.
Jos paikkakunnalla järjestetään tekniikkaopetusta, niin kannattaa mennä syksyllä mukaan. Tai kysyä paikallisen uimaseuran valmentajalta - useimmat juttelevat uinnista mielellään, mutta ei kesken ryhmän ohjaamisen, kun tekemistä on jo muutenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja1313784Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1505432Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1985069SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei664147"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873541Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093048HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.122792Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan362459Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2742048Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan121531