Pää pinnan alla uidessa.

Justiinsajoo

Eli vedenpelko vihdoin selätetty ja kelluin selälläni ja mahallani ensimmäistä kertaa eläissäni vedessä. (Olin luonnon vedessä meressä). Kun pelko hävisi, niin opin myös nopeasti jollakin tavalla uimaan. (Jotakin sammakontapaista ja koiraa) Pystyin uimaan noin puoli minuuttia kerrallaan, ennenkuin pitää pysähtyä ottamaan happea. En pysty nostamaan uidessa tarpeeksi päätäni ylös saadakseni uidessa happea. Eli turpa pohjaa kohti mennään :D Jos nostan päätä, niin jalat alkaa vajoata pohjaan. Onko mitään vinkkejä tuohon?

Saattas hallissa olla helpompaa, kun ei ole aaltoja, mutta tuolla kukaan ei kiinnitä aikuiseen opettelijaan huomiota. Olen kyllä häkeltynyt, että (entisenä)vesikammoisena vihdoin luotan veden kantavuuteen ja etten panikoi, kun pää on vedessä ja eteenpäinkin mentiin.

1

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo, noinhan siinä käy. Staattinen kantavuus kun on aikalailla vakio, niin kun nostat toista osaa vartalosta pinnan päälle, niin mahdollisesti pinnalla olleet muut osat vajoavat. Tai jos kroppa on jäntevänä, niin kun toinen pää nousee ylös, niin toinen pää vajoaa alas.

      Ns. vakiintuneissa uintitekniikoissa on tähän kaksi ratkaisua: "tasakäppälajeissa" eli perhos- ja rintauinnissa ("sammakossa") vartalon liike on aaltoilevaa, eli vedolla noustaan vähän hengittämään ja kun kädet viedään eteen voidaan jopa vähän sukeltaa. Vuorotahtilajeissa käännytään hengittämään - tai siis, lähinnä kroolatessa hengitetään sivulta, kun selkäkroolia uidessa suu on uintiasennossa veden yläpuolella. Molemmissa on alkuun ongelmana, että kun olet pääsi nostanut vedestä, niin takaisin uintiasentoon siirtyminen laukaisee joitakin maalla hyödyllisiä refleksejä (vaistonvaraisesti yrität pitää itsesi pystyssä).

      Hengittämistä voi opetella helpommin lasten laudan tai muun pienen kellukkeen kanssa, jolloin kätesi tuntevat "kiinteän" alustan ja pystyt helpommin hallitsemaan pään laittamisen takaisin veteen. Kellukkeen tulisi olla pieni, jotta ylimääräinen kelluvuus ei muuta uintiasentoasi.

      Jos paikkakunnalla järjestetään tekniikkaopetusta, niin kannattaa mennä syksyllä mukaan. Tai kysyä paikallisen uimaseuran valmentajalta - useimmat juttelevat uinnista mielellään, mutta ei kesken ryhmän ohjaamisen, kun tekemistä on jo muutenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe