mediassa ei ole otettu käsittelyyn ollenkaan inarin nuorison huumeongelmaa..pikku kunnassa se o n jo todellinen ongelma.asiasta on keskusteltava julkisesti.ja siihen on panostettava.osa nuorista menee esim rovaniemelle kouluun ja jää siellä huumekoukkuun..ollaan saatu jo huumekuolemiakin inarin kuntaan..läheltä seuraavana olen huolestunut.
ongelma josta vaietaan
jesdkksmsmsmsm
3206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
samaa olen ajatellut,kun ei enää nuorille keskiolut riitä.ennalta ehkäisevää työtä ehdottomasti..tulee kunnalle kalliikksi huumehoidot nuorille eikä niistä pääse ikinä eroon edes hoidolla..loppuikä korvaushoitoja eli kalliikksi tulee..isit ja äidit seuratkaa enemmän nuoria ennekuin on myöhäistä.monella vanhemmalla vaan itsellä on alkoholiongelmia ettei riitä kiinnostus lapsiin..
Oi teitä isit ja äidit,onko teillä tosiaan nuin huono muisti vai ettekö päässeet 80-luvulla käymään iltasella ajeleen pilistä? Nauru tupakkia sai melkeen yhtä helposti kuin helmeilevää omppua.Aina on ollu tarjolla aineita,lopettakaa höpöttäminen.
sama se naurutupakki ja kalja mut ku läheltä seuraavana olen huolestunut kun parikymppiset tytötkin pistää suoneen kovia aineita ja eräs poika täältä otti överit ja kuoli..