Nyt kun kuun pimennyksestä on toivuttu, voisiko maan varjon nähdä muulloinkin taivaan kannella? Kaipa joku planeetta sattuu ainakin joskus hollille? Pimeneekö joku näkyvä satelliitti satunnaisesti?
Planeetan pimennys
4
188
Vastaukset
- Liian_kaukana
Ei ole ihan niin helppoa. Aurinko on pimennyksen kannalta valolevy, jonka halkaisija on sata kertaa maan halkaisija. Maa on niin pieni, että se pystyy kokonaan pimentämään vain kohteen, joka on lähempänä kuin noin sata kertaa maan halkaisijan verran. Sellaisia luonnollisia kohteita on vain kuu ja jotkut satunnaiset asteroidit.
Ihmisen lähettämiä satelliitteja on tietysti sadoittain, mutta niiden osalta on vaikea oikeastaan puhua pimennyksistä kun ne maata kiertäessään toistuvasti joutuvat pimeään ja valoon.- Liian_kaukana
Toisen lauseen pitää tietysti kuulua: Aurinko on pimennyksen kannalta valolevy, jonka halkaisija on noin sadasosa etäisyydestä maahan.
Tämä suhdehan rajoittaa sen valokiilan joka maapallon pitäisi pimennyksessä estää. Tein tämmöisen jonkin aikaa sitten. Kuvaa toki kuun varjoa, mutta siitä on silti suht helppo päätellä miten myös maan varjo pienenee etäisyyden kasvaessa.
https://i.imgur.com/0q82TSG.pngbuak kirjoitti:
Tein tämmöisen jonkin aikaa sitten. Kuvaa toki kuun varjoa, mutta siitä on silti suht helppo päätellä miten myös maan varjo pienenee etäisyyden kasvaessa.
https://i.imgur.com/0q82TSG.pngNiin, suppeneminen johtuu siitä, että Auringolla on Maasta katsoen ulottuvuutta kaikkiaan puolen asteen verran, samalla kun Maa on Aurinkoon verrattuna lähes pistemäinen. Eli tuossa kulmassa Maan varjo pienenee, kunnes sitä ei enää ole lainkaan n. 1,5 miljoonan kilometrin päässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3434010Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283610Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52332- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181668Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241369Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1031005Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j148990Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79885- 86801