Voisko joku selittää miten ne mitataan,kun kaikki ei täsmää. Ilmatieteen laitos ilmoittelee lämpötilaksi jotain 31-32, kun samalla paikkakunalla on silti usein jo varjossa ollut enemmän, ja auringon paistaessa yli 40. Tarkoitan,miten ne mittarit on sijoitettu, kun näyttä aina huomattavasti vähemmän kuin tavan kansan omat mittarit. Sama omma talvella, ilmatieteen laitoksen ilmoittamat pakkaset on aina aivan eri kuin todellisuus.
Lämpötilan mittaus, miten mittaavat
2
229
Vastaukset
Itselläni ei juuri ole heittoa kotimittauksessa, mikäli otan oman mittailuni rajoitteet huomioon. Lämpömittarin anturi on viety kerrostalon pohjoispuolen ulkoseinälle, hiukan irti seinästä, mutta vailla mitään tuulen- ja säteilynsuojaa.
Virallinen lämpötilanmittaus toimitetaan kahden metrin korkeudella maanpinnasta, jolloin itseni tulee ottaa tämä huomioon etenkin talvella, jolloin virallinen mittaustulos voi olla jotain aivan muuta kuin hyvin korkealla itse mittaamani. Maanpinta sekä lämmittää että viilentää, lämpötilanvaihteluiden mukaan.
Näin kesäisin lukemat ovat muuten yhteneväiset, mutta anturin sijainnista johtuen saamani lukemat muuttuvat merkityksettömiksi iltaisin, jolloin aurinko pääsee paistamaan luoteen – länsiluoteen suunnasta suoraan anturiin. Auringossa tehdyt mittaukset ovat merkityksettömiä paitsi ehkä fysiologian ja työterveyden kannalta, jos pitää esim. miettiä ihmisen kestokykyä helteellä suorassa auringonpaahteessa.- kalleVaan
Ilmatieteen mittarit mittaavat luonnollisesti ilman lämpötilaa eikä mittarin lämpötilaa.
Samoin 2 metrin korkeus on kansainvälisesti sovittu .Jossain tilanteissa maanpinnan ja 2 m korkeuden lämpötilat voivat olla huomattavasti erilaisia mm.pakkasella.
Maaston korkeuserot aiheuttavat lämpötilaeroja toisiinsa nähden samalla paikkakunnalla.Sitten vielä on inversiokerrokset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32215641Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16210778Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369211Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307213Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2396811Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463