"Ajattelin muuttaa rasvan lihakseksi" " Mä kasvatan lihasta ja poltan rasvaa" "Lihas kasvaa ja rasva palaa!" Kuulen ihmisiltä tätä jatkuvasti. Yksinkertaistettuna siis, rasva ei pala samaan aikaan kun lihas kasvaa (Poislukien aloittelijat joilla tätä SAATTAA EHKÄ tapahtua hetken ajan, myös steroidit voivat mahdollistaa lihasten kasvun ja rasvan polton saman-aikaisesti.) Mutta tavallinen pulliainen ei tähän pysty. Lihas kasvaa plus-kaloreilla jolloin syödään yli oman kulutuksen JOKA PÄIVÄ. Tätä kutsutaan Bulkiksi silloin painon pitää NOUSTA ylöspäin. Samalla kun lihasta kasvatetaan, vartaloon kertyy rasvaa, läskiä, fläsää joka laihdutetaan bulkin jälkeen pois. Kun halutaan polttaa rasvaa ja laihtua, mennään miinuskaloreille eli syödään JOKA PÄIVÄ alle oman kulutuksen. Tätä kutsutaan diietiksi myös cutting on mailmalla käytetty sanamuoto. Tällöin rasvat saa kyytiä ja paino LASKEE mutta myös lihas surkastuu! Lihasten surkastumista voidaan välttää voima-harjoittelulla dieetin aikana mutta vaikka kuinka voima-harjoitellaan niin lihas ei siltikään kasva kun ollaan miinuskaloreilla. Joten jos haluat laihtua niin selvitä oma päivittäinen kulutus ja alita se vaikka - 500kcal/päivä. Kun taas haluat kasvattaa massaa eli lihaksen ja rasvan yhdistelmää ylitä kulutuksesi vaikka 500kcal/päivä.
Mistä tietää kumpaa kannattaa tehdä?
Jos rasvaprosenttisi on alle MIES 12%/ NAINEN 24% kannattaa aloittaa lihasten kasvatus ylittämällä oma syöminen ja säännöllisellä voima-harjoittelulla. Jos rasvaprosentti on enemmän kuin edellä mainittu, kannattaa aloittaa dieetillä ja mennä miinuskaloreille ja polttaa rasvaa kunnes prosentti on edellä mainittu tai sen alle.
MILLOIN SIXPACK ALKAA NÄKYÄ??
Vatsalihakset on rasvaprosentti kysymys. Miehillä vartalosta riippuen vatsalihakset alkaa näkyä alle 12%rasvaprosentilla, joillain vasta alle 10%. Naisilla vastaavasti 24/20%. Eli jos haluaa sixpäkin nii kannattaa keskittyä enemmän rasvan polttamiseen kuin tähän legendaariseen makuulta istuma-asentoon nousemiseen. Kaikilta löytyy vatsalihakset! Ne näkyy vain silloin kuin rasvaprosentti on tarpeeksi alhainen.
Pahoittelen hirveästi jos pilasin unelmasi siitä kuinka muutat rasvan lihakseksi mutta on vaan aika kohdata karu fakta! Rasva ei muutu lihakseksi. Ainut mitä keho voi rasvalla tehdä on se että sitä käytetään polttoaineena kun ollaan dieetillä.
Ei mua kiinnosta ketä luulette olevanne mut edelle mainittu on ihmiskehon fysiikkaa eikä siitä luista kukaan. Netistä voitte hakea lisää tietoa aiheeseen liittyen.
Ihan vain yleis-sivistävää tietoa fitneksestä.
1
362
Vastaukset
- kuluttajan-puolella
Tuossa myös ihan yleissivistäviä linkkejä lisäravinteiden laatujutuista, markettien ylihintaisia proteiinivalmisteita kuntoilijan harvoin kannattaa ostaa vaan mieluummin esim. luomukananmunia.
5 Signs Your Protein Is Garbage
https://www.youtube.com/watch?v=MMteCrIPXrA
Kun proteiinijauhe ei ole enää pelkkää proteiinijauhetta
https://www.bodylab.fi/shop/kun-proteiinijauhe-ei-601c1.html
Onko BCAA:si tehty sian karvoista ja ankan sulista?
https://www.bodylab.fi/shop/onko-bcaa-si-1349c1.html
Lisäravinteiden laatuerot – kuluttaja markkinoinnin vietävänä
https://www.voimapuoti.com/blog/post/2-lisaravinteiden-laatuerot-.html
Lisäravinteiden imeytyvyyksistä
https://www.voimapuoti.com/blog/post/5-lisaravinteiden-imeytyvyyksista-.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p967346Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3596432Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite613794Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293519Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1922001Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os181713- 611461
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181436Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11330Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11317