Vanhakin tarvitsee liikuntaa

Onko yli 70 vuotiaitten pyöräily kuinka yleistä kaupungissa?
Täällä maalla se näyttää lähes kokonaan loppuneen.
Ei maalla löydy edes pyöräliikkeitä.
Se on mielestäni huono asia.
3138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Estääkö se sinua jotenkin pyöräilemästä ellei muita vanhuksia pyöräile?

Äänestä
  • Estää juurikin ja tismalleen. Kun ei ole asiantuntevia pyöräliikkeitä koulutetuin myyjien kera, niin henkilö ei saa hankittua itselleen urheilupyörää sekä hoidettua asiaan kuuluvaa jälkimarkkinointia, joka pitää sisällä urheiluvälineen huollot ja korjaukset sekä lisävarusteiden asennukset.

    Äänestä

Mutta onhan noita muitakin liikuntamuotoja, joilla pitää itsensä kunnossa. Esimerkiksi kävely, joka on rasvanpolton kannalta paljon parempaa ja tehokkaampaa kuin joku pyöräily. Eiköhän vanhoille riitä ihan perusnormi kävely liikunnaksi, että pysyy riittävässä kunnossa. Kummallinen käsitys, että pyöräily olisi muka ainoa oikea tapa harrastaa liikuntaa ja pysyä kunnossa. Se on ihan tarua.
Jossakin Laihialla varmaan vanhukset treenaavat hulluna, että sitten kun kuolee, on timmimmässä kunnossa ja riittää se kapeampi eli halvempi ruumisarkku. :)))))))))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ukko.ja.Akka kirjoitti:

Onko yli 70 vuotiaitten pyöräily kuinka yleistä kaupungissa?
Täällä maalla se näyttää lähes kokonaan loppuneen.
Ei maalla löydy edes pyöräliikkeitä.
Se on mielestäni huono asia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu