Äänitaajuuksien kuuloalue

kuulolla

Jos henkiö ei kuule 20 kHz ääntä, niin jos tätä taajuutta amplitudimoduloidaan 100 Hz:llä, niin kuuleeko ko. henkilö edelleenkään mitään? Entä jos käytetään taajuusmodulointia?

10

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amplitudimoduloidaan 100Hz:llä? Miten aallon voimakkuutta voidaan moduloida 100Hz:llä?
      Jos frekvenssiä lisätään 100Hz, niin henkilön pitäisi kuulla 120Hz.

      • kuulolla

        Helposti, lisätään ja vähennetään perusaallon voimakkuutta 100 Hz jaksolla. Modulaation pitää olla sinimuotoista että vältytään kytkentä-äänien syntyminen.


    • sdfsdg
    • näin.on

      Amplitudimodulaatiolla ehkä, taajuusmodulaatiolla kyllä. Tajuusmodulaatiolla syntyvät modulaatiotulokset ulottuvat taajuusalueella miinusäärettömästä äärettömään.

      • BesselinFunktio

        Taajuusmodulaatiossa deviaatiota yleensä rajoitetaan juuri tuon takia. Toisaalta ylemmät ja alemmat harmoniset vaimentuvat Bessekin funktion derivaatan määrittelemällä tavalla.


    • LSB-USB-AM

      Jos amplitudimodulointi on sinimuotoista niin tuloksena on tasan kolme taajuutta eli alempi sivunauha (taajuuksien erotus) 9900 Hz, kantoaalto 10000 Hz ja ylempi sivunauha eli taajuuksien summa 10100 Hz. Jos ääni on voimakas niin tuo 100 Hz modulaatio saattaa kuulua vaikka varsinaiset äänet eivät kuuluisikaan.

      Mikäli amplitudimodulointi tapahtuu tapahtuu muulla kuin siniaallolla eli moduloiva signaalin taajuus on 100 Hz mutta aaltomuoto esimerkiksi kanttiaaltoa niin silloin erotustaajuuksien spektri eli alempi sivunauha voi helposti ulottua kuuloalueelle asti.

    • ikäkuulovaivaa

      Heinäsirkoista jää sirinä kuulematta mutta raksutuksen matalataajuiset komponentit vielä kuuluu.

      • Huomattu_sattumalta

        Vaikka heinäsirkkoja ei kuulisikaan normaalisti, voi niitä kuulla kun pyöräyttää päätään nopeasti edestakaisin. Doppler-ilmiö nääs auttaa kuulemaan sirityksen.


    • tsikahörö

      Olen täysitollo koska käytän vain kulmamodulaatiota. Näistä taajuus- ja amplituudimodulaatioista tulee pissat housuun.

      • Inaha

        Minä taas tykkään IQ modulaatiosta, kun siitä tulee mieleen ihqu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      483
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      455
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe