eli tavataan ja kummankin sinkkuasunnossa kyläillään vuorotellen ja kun muutto yhteen niin kumpikin luopuu omasta vuokra asunnosta ja etsitään yhteinen vuokra asunto tai jos kummallakin esim osake kämpät niin kun yhteen muutetaan niin kumpikin myy omansa ja ostetaan yhteinen esim omakotitalo mutta itse en menisi yhteen jos naisella on oma asunto ja itsellä vuokra asunto ja muutetaan naisen asuntoon no kaikki silloin maksetaan yhdessä mutta en kuuntelisi sitä montaa kertaa jos nainen sanoo tämä on hänen kotinsa ei sinun vaan sanoisin pidä kämppäsi ja lähtisin lätkimään minusta ei silloin kannata edes muuttaa yhteen tai aloittaa edes seurustelua olenko aivan väärässä ja sama juttu toisin päin eli mies omistaa ja nainen ei
mitä mieltä olette tästä
olenko.väärässä
22420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Nykyään asuntoja ei myydä niin nopeesti. Ei kannata edes ostaa asuntoa ellei tienaa 4000kk vähintään .
Tuollainen on typerää ajattelua...Jos toisella on hyvä asunto, niin ei sitä mihinkään myydä.
Esim. kun minulla on oma asunto, niin ei tulisi mieleneenkään ostaa mitään kiinteästi asennettavaa juttua tähän asuntoon naisen kanssa puoliksi, vaan ilman muuta talonomistaja maksaa kaiken. Mitään ei kannata ostaa puokkiin tuollaisessa tilanteessa.
Pääsääntö on se, että älä koskaan sido itseäsi kehenkään taloudellisesti.. Käy sitten mahdollinen erotilanne huomattavasti helpommin kun kaikki tietävät mitä omistavat.
Vuokrakämppänä lienee menis se kumman kämppä paremmin molempia palvelee. Jos yhdessä haluaa asua, taikka jos ei kumpikaan halua toistensa kämppiin kaitpa se on viisasta sitten hommata "uus" yhteinen koti.
Miksi miehen pitäs omistaa ja nainen ei saisi? Nykyään jo kauan on naisilla ollut yhtäläiset mahdollisuudet ostaa oma asunto. Joko takaajilla tai säästöillä tai sekäettä. Tai joku jopa käteisellä.
Minusta on hiukka ummehtunut ajatus, ettei nainen voisi pitää itsestään huolta ja omistaa siinä missä mieskin. Ennen oli hienoa, jos onnistui naimaan miehen joka kykeni hommaamaan kodit ja elämän kustantamaan.
Nykyään on hienompaa kyetä itse, eikä varttua jonkun tekevän puolesta hankinnat ja järjestämään lokoisat olot.
niin aluksi voi mennä mutta parempi hankkia uus yhteinen koti niin se on yhdessä hankittu totta kai nainen saa omistaa minusta on sama kumpi omistaa mutta onko hankkinut yksin sinkkuaikana tai toisen kanssa ja eronnut niin sekin on yksi syy mutta tärkein ei se ole yhdessä hankittu yhteinen koti eli se ei ole koskaan toisen koti esim olisimme pari ja sinulla oma asunto ja muuttaisin sinne niin en tuntisi koskaan kodikseni sitä samoin toisin päin mutta kun yhdessä etsitään uusi yhteinen koti jossa kumpikin viihtyy tai kumpikin haluaa juuri sen kodin minkä etsitty niin se on kmmankin koti ja siitä yhdessä tehdään oma koti ja eikä ole toisen hankkima vaan yhdessä hankittu
Hmm, se on varmaan siitäkin kiinni miten kodin ajattelee ja mielessään mieltää ja muodostaa. Jollekin koti on pyhä paikka ja asia, jollekin vain paikka jossa käydä kääntymässä.
Ja ehkä joku toisen historia entisen kumppanin kotina voisi minuakin hiukan mietityttää. Esim. exäni kanssa jos joku nainen joskus muuttas minun vanhaan taloon, jonka ex lunasti itselleen. Se voisi naisesta tuntua keljulle, että se oli ensin hänen exän koti ja sitten vielä meidän koti tai sitten ei, se olisi heille silti yhteinen alku ja miehen koti, jonne asettua.
Siellä näkyy minun kädenjälki aina. Sille ei minkään voi...mutta sopeutua voi.
Se on niin riippuvaista ajattelumallista..
Minusta olis mukavaa, jos exä saisikn jonkun kivan naisen ittelleen ja yhdessä pitäs sitä tölliä pystyssä. Se on hienolla rinteellä, järven vieressä. Komiaksi tehty puutarhatontti ja isosti tilaa.
Ylä- ja alakerta...olis ipanoillekin tilaa. 😃
toivotaan niin että exäsi löytää hyvän naisen ja rakkauden mutta ei sitä voi edes vaatia toiselta eli muutat toisen naisen tekemään kotiin vaan sinun kuuluu tehdä se koti ei muut naiset eli on parempi hankkia se uusi yhdessä hankittu koti vaikka vuokrakoti niin ei velassa tarvitse elää ja olla velka vanki
Niin tai näin, kyllä siitä hyvän tilin tekee, jos myykin. Hän ei taida viihtyä siellä yksinään, ehkäpä joku ulkoilma ihminen joka tykkää puutarhan pidosta ja järvimaisemasta sinnekin kotiutuisi.
Luulis nelikymppisissä olevan vielä semmosiakin olevan, jotka maalla viihtyy. Kun ei maatila kumminkaan ole, töissä voi käydä muuallakin. Kulkuyhteydet kumminkin Hesaan yms. junallakin liki.
jos ei viihdy niin sitten kannattaa myydä pois ja etsiä koti jossa viihtyy kamalaa jos kotona ei viihdy
Niinpä, mutta se on hänen asiansa. Ehkä hän odottelee sitä oikeaa naista, jolle tarjota pesän. 😛
Hyvät yöt!
hyvää yötä
Et voi ilmeisesti ymmärtää, miltä tuntuu pyytää joku asumaan luoksesi. Myöntävän vastauksen saaminen on yksi parhaita hetkiä elämässä. Silloin on aivan samantekevää, kuka asunnon omistaa. Jos rakastat toista, sinulle ei tule koskaan edes mieleen muistutella hänelle, kenen nimi jossain paperissa on. Se on yhteinen koti ja sillä sopuli.
Jos suhde ei muista syistä toimi, sitä ei pelasteta yhteisellä asunnolla. Myöskään sinun taloudellista itsetuntoasi ei pelasteta yhteisellä asunnolla.
Sinä liität rahan rakkauteen tavalla, joka ei koske kaikkia. Voit toki tehdä niin mutta älä oleta, että kaikki ajattelisivat samalla tavalla.
nyt en ymmärtänyt miten liitän rahan rakkauteen minun rakkauttani ei voi ostaa eikä lahjoa niin jos tuleva naiseni on köyhä kuin kirkon rotta ja sillä ei ole mitään rakastan häntä silti niin en sen takia rakastu jos toinen omistaa jotakin esim asunnon tilillä rahaa ja saisin uuden auton saisin kaikkea niin jos rakastan köyhää niin hänet otan ja rakkauteni on pyytteetöntä samaa toivon naiseltani ja jos en rakastu niin en muuta yhteen eikä etsitä yhteistä asuntoa vaan erotaan ja jos toimii niin haluan naiseni kanssa etsiä yhteisen kodin jossa kumpikin viihtyy ja jos naiseni muuttaa kotiini niin tämä on minun poikamies kotini ei yhdessä hankittu kotija vai mitä ajat takaa
Ajan takaa sitä, että molempien tarpeet täytyy pystyä tyydyttämään, mutta minulle ei ole niin kovin tärkeää, kumpi osallistuu tarpeiden tyydyttämiseen enemmän.
Toisen kannattaa laittaa asunto vuokralle jotta saa rahaa. 5-10 vuottakin kun on vuokralla niin tienaa hyvät rahat kun asuntoja ei laman aikana kannata myydä.
Mitä ihmettä. Välimerkitön ei mainitse " kirjoituksessaan" Tinderiä!
Miehestä tehdään maatilan isäntä. Tai sitten muutetaan kaksistaan erämökkiin tai kahteen eri mökkiin, kenties samaan pitäjään. Siitäpä voi alkaa valkata.
Mä en mihinkään kaupunkikomeroon lähde kökkimään. Kiipeäisin seinille niissä neliöissä. Ja mihin poni pantais?
Voihan oman asunnon aina laittaa vuokralle, jos se ei molemmille sovi asunnoksi. Periaatteessa vaikka molempienkin asunnot voisi vuokrata... määräaikaisina vieraille, vaikka aina vain vuodeksi kerrallaan, ainakin Turussa. Tämä on yliopisto kaupunki ja opiskelijat valloittavat kaikki mahdolliset vuokrahuoneistot, suurimmat kimppakämpiksikin. Voihan sitä vuokrata asunnon itse miehen kanssa, niin on ainakin tasavertaisessa suhteessa sen asunnon suhteen.
Kumpikaan ei maksa toisen avopuolison omistusasuntoa; kumpikin maksaa aivan vieraan ihmisen iloksi vuokraa siitä asunnosta jossa asuvat! Kumpikin maksaa oman vesimaksunsa ja sähkölasku puolitetaan, tietenkin. TV-luvastakaan ei tule kinaa... koska kumpikin maksaa sen nykyään verona valtiolle. Ja maksulliset kanavat maksaa se kumpi tilasikin!
Tässä mä pohdin ett pitäisikö mun tekemä kaalisalaattikin punnita ja laskea salaatille hinta, jos mieskin sitä syö uunilenkin kanssa. HK:n sinisen lenkin nyt on äkkiä laskenut: mitä puolet siitä kustantaa! Mutt kaalisalaatti... se on arvioiden aikast vaikeaa... raaka-aineet ja työhön kulutettu aikakin... niin on varmaan parempi ett molemmat pysyvät omissa salaateissaan. Vai mitä?
Hyvää yötä, hyvät ekonomit!
hyvää yötä ja kauniita unia
Kannattaa huomioida sekin, että kaalin kilokinto on aina muuttuva tekijä :)
Minun oma asunto on vuokrattu 680 eurolla. Ollut jo 4 vuotta.
Vähän vaikea kysymys tässä. Niinkuin yksilöllisesti.''Kun meillä on useampi paikka, missä oleskellaan ja kumpikaan maksaa tavallaan oman vastuualueensa. Niin mitä sitten? Jääkö siinä kukaan sitten häviölle?
Ehkä.
Emme itse ajattele noin. Raha on rahaa, kenelläkään ei ole omaisuutta ja kaikki tehdään vain siksi että se on joko kivaa tai se on tulevaisuutta katsottuna kannattavaa.
Selvennnyksenä: kumpikin maksaa omat viulunsa "omasta asunnosta", mitä se sitten tarkoittaakin. Ja kumpikin oleskelee niissä. Ja kaikki on "meidän".
No problem.