GMO ja CEA on ruuantuotannon tulevaisuus

EteenpäinEikäTaakse

Suurin ihmisen aiheuttama ympäristökatastrofi on pellot. Peltojen raivaaminen on tuhonnut valtavan määrän luonnonvaraista luontoa ja muuttanut kokonaisten maanosien ekosysteemejä.

Luomutuotanto vain pahentaisi tätä katastrofia, koska saman ruokamäärän tuottaminen vaatii luomutuotannolla enemmän peltopinta-alaa ja biodiversiteetin kannalta pelto on autiomaata.

Ruuantuotannon tulevaisuus ei ole paluussa menneeseen tehottomuuteen, vaan ruuantuotannon pinta-alatehokkuuden nostossa seuraavalle tasolle. Siihen kuuluu ns. controlled-environment agriculture (CEA) ja GMO. CEA:n voisi suomentaa vaikka "kontrolloiduksi kasvinviljelyksi". Kaikki on kontrolloitu: lämpötila, kosteus, valo, hiilidioksidin määrä, ravinteet jne. Tyypillisesti CEA tarkoittaa vesi tai ilmaviljelyä, jossa ei tarvita multaa tms maaperää (siksi ei voi puhua MAANviljelystä). Suljetuissa tiloissa on mahdollista päästä eroon tuholaisista myrkyttömästi kuten tämän päivänkin kasvihuoneissa (jotka ovat jo yhdenlaista ensimmäisen sukupolven CEA-teknologiaa).

CEA:n etuja ovat pinta-alatehokkuuden lisäksi myrkyttömyys, vedenkäytön tehokkuus ja se mahdollistaa "suljetun kierron", jossa vaikutukset ympäristöön minimoidaan. Siihen voidaan myös integroida mm. kalanviljelyä, jolloin kalat syövät esimerkiksi biojätettä ja kasvituotannon hukkamateriaalia ja kalojen uloste hyödynnetään kasvien lannoituksessa. Näin saadaan myös pinta-alatehokasta eläinproteiinia.

Luonnollinen teknologia CEO:n pariksi on geenimanipulointi, koska se on paras ja nopein tapa saada teollisen mittakaavan ilma- ja vesiviljelyyn optimoituja lajikkeita. CEO:ssa olosuhteet voidaan optimoida lajikkeisiin ja lajikkeet olosuhteisiin. Miksi tyytyä sattumanvaraisiin mutaatioihin, jos ne voi räätälöidä?

Ns. "vihreä vallankumous" oli vain välivaihe. Se monikertaisti (3x - 5x) sadot per pinta-ala (ja pelasti miljardit nälältä), mutta perusongelma jäi: peltoala kasvaa. Lisäksi tuli ravinteiden valuminen vesistöihin, hyönteismyrkyt jne. Nyt on aika seuraavaan vaiheeseen, jossa tehokkuus/pinta-ala kasvaa dekadin/dekadeja (10x - 100x). Ruuan tuotanto voidaan näin myös "urbanisoida" ja saada todellista ekologisesti kestävää lähiruokaa. Väestö kuitenkin keskittyy yhä enemmän kaupunkeihin.

2

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3470
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2858
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2544
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      62
      2060
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2031
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      2017
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1871
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1656
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1518
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1385
    Aihe