Miten tämä lasketaan, eli mikä on laskun kaava.
Hevonen maksaa 50 euroa. Lehmä maksaa 10 euroa ja kana maksaa 1 euron.
Pitää ostaa 100 eläintä ja rahaa pitää kuluttaa tasan 500 euroa. Lasu menee tasan.
Hevonen maksaa 50 euroa. Lehmä maksaa 10 euroa ja kana maksaa 1 euron.
Pitää ostaa 100 eläintä ja rahaa pitää kuluttaa tasan 500 euroa. Lasu menee tasan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
50 h 10 l k = 500
h l k = 100
Osta 1 hevonen, 39 lehmää ja 60 kanaa, saat 100 eläintä ja maksaa 50 390 60 = 500
Yllä olevista yhtälöistä seuraa että 49 h 9 l = 400
Tämä on mahdollista vain kun h = 1 ja l = 39. Jos h = 2,3,...,8 niin 400 - 49 h ei ole jaollinen luvulla 9.
Mistä saa lehmiä ja hevosia noin halvalla?
lelukaupasta
Tänä vuonna ei saatu rehua kuin puolet normaalisti, eli aika moni noistakin joutaa teuraaksi. Ostaisin korkeintaan satasella ja haalisin sitten loppurahoilla rehuja niin maan perkeleesti.