Hiiliatomien välinen kovalenttinen sidos voi olla yksinkertainen, kaksois- tai
kolmoissidos. Lisäksi aromaattisissa yhdisteissä on oma erityinen hiili-hiili – sidos.
Miten nämä sidostyypit vaikuttavat molekyylin muotoon?
help pls
mikä on tän tehtävän vastaus?
6
407
Vastaukset 6
- Lord3last
miksei kukaan vastaa :d
- kemiantohtori32
En kerro :D
- Ibegubro
kemiantohtori32 kirjoitti:
En kerro :D
Come on tarvitsen vastauksen!!
- Yläasteella21
esim.
SP3-hybridisoitunut hiili: yksi s-orbitaali ja 3-p orbitaalia muodostavat 4kpl sp3 orbitaaleja. Jokainen näistä orbitaaleista muodostaa sigmasidoksen esimerkiksi vetyyn. Elektronien hylkimisvoimien takia sidokset pyrkivät mahdollisimman kauas toisistaan-->sidoskulmat 109,5 astetta eli molekyyli on tetraedri.
- Ibegubro
miten voin järjestää seuraavat aineet sulamisjärjestykseen matalimmasta korkeampaan kemiallisen sitoutumisen avulla. Ja miten voin tutkia niiden vesiliukoisuutta? Sori että kyselen vähä kaikkea :p
1) butanoni
2) 2-hydroksipropaanihappo
3) 2-metyylipropaani
4) rauta(III)sulfaatti - yläasteella21
3<1<2<4
Rauta(III)sulfaatti on suola eli sillä on korkein sulamispiste. 2-metyylipropaani on hiilivety-yhdiste, joten sillä on matalin sulamispiste. Butanoni ja 2-hydroksipropaanihappo sisältävät happea, mutta vain happo kykenee muodostamaan vetysidoksia, joten sillä on korkeampi sulamispiste kuin butanonilla.
Vesiliukoisuus hiiliyhdisteissä riippuu poolisuudesta. Suolojen kohdalla vaihtelee, mutta suolat pääosin lukiotasolla hyvin liukenevia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791319
- 851226
- 96967
- 48813
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40713Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83599Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111510Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44478Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33455