Miksi ruokaa tehdessä lähtee nälkä?

En tarkoita mitään valmisruoan lämmitystä, vaan ihan tavallisen kotiruoan tekemistä.

Mä oon huomannut saman homman monta kertaa..onko tähän jokin syy kenties? Kyllä se ruoka sitten myöhemmin maistuu..

Anorektikot ovat kuulemma usein kovia kokkailemaan.

Kunhan ihimettelen..
18306
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Esim. keittäessä ruuasta lähtee ravinteita pois..

Se höyry taitaa olla aika ravinteikasta.


Mulle tulee vaan enemmän nälkä kun nyljen vaikkapa hirveä.. Taikka leikon lihaa.

Äänestä

Samaa olen huomannut. Liekö rasitus vievän ruokahalut. Kannattaisikin kokata ennen kuin iskee nälkä.

Äänestä
  • Aloittaja

    Uus laihdutuskeino!

    Äänestä

Kokit on lihavia, koska ne popsii kokoajan maistiaisia ruokaa laittaessaan,

1Äänestä
  • Aloittaja

    Tuo on stereotypia, joka ei pidä paikkansa..tarkoitan kokkien lihavuutta.

    1Äänestä

  • Wwuwuw kirjoitti:

    Tuo on stereotypia, joka ei pidä paikkansa..tarkoitan kokkien lihavuutta.

    Toisaalta laiha kokki kyllä herättää epäilyksiä.

    Äänestä

  • Riippuu aivan siitä mitä popsii. Kyllä minäkin maistan aina suolauksen ja mausteiden sopusoinnussa olemisen... mut harvemmin mä varsinaisesti syön vatsani täyteen, lusikallinen riittää maistamiseen. Tai pastan suolaisuuden toteamiseen yks spagetti , jne.
    Mutt salattia tehdessä tunnustan syöväni aidosti enemmän; mitä maistamiseksi voin kutsua.
    Mutt ei vihannekset aivan hevillä lihota, joten niitä kyllä voin natustella samoin juureksia ja kaaleja... kun en mä niitä mihinkään salaatin kastikkeeseen dippaa.
    Koska usein ne salaatinkastikkeet ovat ne räjähtävät; ravinto pommit! Majoneesit, makuöljyt, tai semetana- kermaviilipohjaiset salaatin kastikkeet.

    Mä olen 168cm ja 63kg ihan sopiva paino mulle. Sanokoot muut mitä lystäävät, itse mä kehostani päätän. Ja ihan oikeesti, mä en paljon pienempänä edes jaksais tehdä töitäni. Koettu sekin on.

    Paitsi ettei mun ole tänään just mitään tullut tehtyä... ei ole tarvinnut tehdä. Joskus näinkin.
    Emo kotiutuu koiran kanssa kahdeksan jälkeen.
    Tuli ilmoitus vanhimmalta veljeltäni, olethan kotona silloin! No, täällähän minä lähes aina, jos en työssäni alakerrassa; hoivalla tai keittiössä ja joskus jopa kuntosalissa.
    Entinen pyöräkellari joka kunnostettiin fysioterapia huoneeksi.

    Äänestä

Ehkäpä se matka eikä määränpää. Perillä odottaakin laimea kiitos. Ei sillä, että sapuskasi olisi pohjaan palanut.

Äänestä
  • Aloittaja

    Mun lasagne ainakin meni hyvin pitkälti plörinäks. Hyvät tuoksut tuli kyllä uunista, mut ihan liikaa laitoin niitä pastalevyjä..

    Äänestä

  • Aloittaja

    Wwuwuw kirjoitti:

    Mun lasagne ainakin meni hyvin pitkälti plörinäks. Hyvät tuoksut tuli kyllä uunista, mut ihan liikaa laitoin niitä pastalevyjä..

    Nyt on uunissa lasagne n:o 2.

    Ei ole nälkä, enkä napsinut, kun ei siinä mitään napsittavaa edes ole.

    Äänestä

No salaattia tehdessäni tulee pantua tomaatin lohkoja, kurkunpalasia, "kesäkurppaa", jäävuorisalaattia, viinirypäleitä tai meloonia pieniä paloja kerrallaan suuhuni. No niistä äkkiä kehittyy jo isompi satsi ruokaa ...mitä kuvittelee syöneensäkään. Mä laitan usein myös juustoa paria lajiakin tarjolle, salaatin viereen, niille jotka maitotuotteita tykkäävä ja voivat käyttää. Siten hoituu laktoosittomat ja vegaanit samalla kertaa. Krutonkejakin korillinen... kun tehdään niitä ihan itse eilispäivän leivästä, eivät ole kortilla!

Keittoja tehdessä kuorin porkkanoita, lanttua, naurista, palsternakkaa, selleriä , joskus silppuan kesäkurpitsaa, kukkakaalia, parsakaalia, tai keräkaalia, purjoa, persiljaa tai muita yrttejä. Kyllä mä niitä napsin suuhuni jos mulla on nälkä... kaikkea edellä mainittua syön raakanakin, opin jo pentuna niiden maut... suoraan pellolta otettuna syyskesästä, sadevellä huuhdeltiin ja porukassa kakarien kesken syötiin.
Emon valmistamat ruuat joskus jäivät jääkaappiin ja kiinni jäätiin! Kenen pellolta ootte taas käyneet syömässä! Jos vastaus oli ett omalta tai pappan... asia jäi siihen, ja raakaravinnon syönnistä ei tullut moitteita. Sisälle mennessä syömään piti riisua kengät pestä kädet lämmittää ruokaa tai syödä salaatit lautasilta, nostella syötävät pöytään ja ruokailun jälkeen korjata astiat pois. Pyyhkiä pöytä ja... jne. Joten aina välillä välipala ruokailut hoituivat nopeammin ulkona ... eikä pesty edes käsiä aina.

Vastuskyky siinä kasvoi... sanoi pappa, eipähän ihan pienestä mukulat sairastu kun suunnilleen sisiliskon kokoiset bakteerit niellään kevyesti :Emon välillä rutistessa, kun kaikki retiisit oli loppuneet omasta maatilkustamme, eikä uuttasatoa vielä saatu viikkoon. Useinmiten pappalla oli siihen puutteeseen omalla palstallaan meillekin tuoretta syötävää.

Äänestä

Mulla ainakin tulee nälkä viimeistään kun alan kokkaamaan.

Äänestä

Lähti äsken nälkä kun tein lihapullia, muusia ja vihanneksia. Lähin aamulla kalaan 7 aikaan ja olin 7 tuntia noin ja kyllä siellä kalassa nälkä tuli kun eväitä ei ollut mukana.

Äänestä

Minä taas mietin, että miksi mies.

Äänestä
  • Jos hän siinä vaiheessa olettaa/luulee, että häneltä odotetaan sitoutumista. Tätä ketjua ahmiessa tulikin nälkä.

    Äänestä

  • Lisäaineissa kirjoitti:

    Jos hän siinä vaiheessa olettaa/luulee, että häneltä odotetaan sitoutumista. Tätä ketjua ahmiessa tulikin nälkä.

    Mulla tuli jano.

    Äänestä

Kai siinä ny nälkä lähtee kun koko ajan napsit välipaloja samalla kun sitä ruokaa teet.

Äänestä

Teen tänään riisiä porsaan lihasuikaleita ja vihanneksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wwuwuw kirjoitti:

En tarkoita mitään valmisruoan lämmitystä, vaan ihan tavallisen kotiruoan tekemistä.

Mä oon huomannut saman homman monta kertaa..onko tähän jokin syy kenties? Kyllä se ruoka sitten myöhemmin maistuu..

Anorektikot ovat kuulemma usein kovia kokkailemaan.

Kunhan ihimettelen..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu