Kananmunien keittäminen

puolet-hukkaan

Miten ihmeessä voisi keittää kananmunat niin että kuori irtoaisi helpommin?
Taaskin ostin paketin, jossa on kuoret niin tiukassa, että kuoriminen on lähes mahdotonta.

6

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hsfdhssddsf

      Ei se kananmunista ole kiinni. Keittämisen jälkeen laita kylmään veteen vähäksi aikaa ja kuori irtoaa helposti.

    • Uusivuttomuus

      Kuori ensin ja keitä sitten vasta. Älä osta liian tuoreita ja muista jäähdyttää kunnolla.

    • Päivystävä.neuvoja

      Kananmunan kuori irtoaa helpommin, kun kuoren rikkoo ennen kuorimista esim. ruokalusikalla napauttamalla.

      Minunkin mielestä nopeasti jäähdytetyn munan kuori irtoaa paremmin.

    • Älä keitä vastamunittuja munia. Pari -kolme viikkoa vanhoista irtoaa paremmin. Samoin
      vanhemmat vatkautuvat paremmin

    • keitin-auttaa

      Keitä munankeittimellä, johon munat laitetaan tylppä puoli (ilmataskun puoli) ylöspäin. Sen jälkeen munan yläpäähän puhkaistaan piikillä reikä. Piikki on keittimen vesimitan pohjassa. Sitten keittimeen lisätään haluttu määrä vettä. Kun vesi on kiehunut nakataan munat kylmään veteen. Munan jäähtyessä vettä imeytyy reiän kautta munan ja kuoren väliin. Kuori irtoaa todella helposti.

      • KostariMekki

        Itse keitän munat kattilassa minuutin kiehumisen kohdalla kopistelen lusikalla kuoret halki ja keitän normaalisti loppuun saakka - kuoret irtoavat todella helposti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45291
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      179
      10827
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3190
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1525
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe