Konkurssi kolokuttaa ovella.

peruskemiläinen

Kaupunginjohtajakin huomasi viimein ettei tämä homma pelitä. Mistä karsitaan? Onneksi meillä on halpa ympärivuotinen lumilinna. Ainoa joka lohduttaa.

25

700

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peruskemiläinen

      Olisi hauska tietää faktaa paljon tämä ympärivuotinen lumilinnaprojekti on tähän asti tullut maksamaan ja arvio siitä paljon se tulee maksamaan jos se joskus tulee valmiiksi?

      • Kysymys ei ole siitä mitä Lumilinna maksaa, vaan mitä se tuottaa. Jos katsot paljonko se maksaa, niin näet vain miinusmerkkejä ympärillä. Toisin sanoen näet hinnan mutta et arvoa.

        Lumilinna ei ole kulutushyödyke, se on investointi liike-elämään.


      • peruskemiläinen

        Olis kiva saada näkösälle niitä todellisia tuottoja. Ei pelkkiä arviointeja. Niitä on vaadittu nahtäväksi koko Kemin lumilinnahistorian ajan mutta eipä ole näkynyt.


      • ruutinranta

        Todellisia tuottoja voidaan mitata joko laadullisia (maine, näkyvyys, tietoisuus, imago, jne) tuottoja tai sitten määrällisiä tuottoja (esim. paljonko on /- sen jälkeen kun eurot on käytetty). Kumpaako sinä tarkoitat ja keneltä se pitäisi mitata?


    • eineosaa

      Kemi on Suomen "Venezuela." Kumpikin vasemmistolaisia konkurssipesiä joista väki vähenee.

    • peruskemiläinen

      Suomen Monacosta tuli Suomen Venezuela meleko nopiaa.

      • taloustieto

        On luonnollista, että matalien korkojen ja huonon työllisyyden aikana otetaan velkaa, kun olosuhteet alkavat muuttua, velanottoa vähennetään.
        Näin tehdään joka paikassa jos vaan mahdollista on.


    • turhuus

      Pitäisi osata katsoa mihin sitä velkaa otetaan. Pilvilinnoja ei kannata rakennella.

    • peruskemiläinen

      Minen ainakaan ottaisi velekaa siihen että saa lunta ja lumilinnan. Meleko huono investointi olokoon korko kuinka pieni tahansa. Kemi voisi ottaa velkaa siihen että ensi talvena voisi pitää pyörätiet lumesta puhtaana ettei tarvi umpihangessa pyöräillä.

    • peruskemiläinen

      Kaippa se puustakin onnistuu hommeisen päiväkodin rakentaminen ainakin Kemissä,,,,uskoisin?

      • Niinkemiläistä

        Niinpä. Yksityinen päiväkoti olisi jo valmis ottamaan vastaan asiakkaat eli lapset,mutta sehän ei tässä kaupungissa onnistunut.Halutaan rakennuttaa oma rakennus johon otetaan henkilöstö kemiläistä,tiettyä periaatetta noudattaen.
        Tulee kemin veronmaksajille erittäin kalliiksi mutta no problem,velkaa saa eikä entinen velkakuorma päättäjien päätä palele.
        Onko tulevan päiväkodin rakentajalla näyttöjä rakennettavan päiväkodin tyyppisestä rakennuksesta? Vai tuleeko tästä näytekappale jota ensin ihastellaan ja sitten ihmetellään?


    • peruskemiläinen

      Näillä yksityisilla firmoilla on vaan eri tarkoitus kuin kunnallisilla. Yksityisillä on tarkoituksena saada hoidettua hirveästi rahaa firmalle ja lasten,vanhuksien ja sairaidenhoito on toissijainen tarkoitus. Ja veroeurotkin menevät veroparaatiisisaarille.

      • Synkkä

        Peruskemiläinen elää edelleen 60- luvun kapitalistivihassaan. Kaikkialla muualla yksityinen päiväkotitoiminta on suosittua. Kumma kyllä kapitalisti saa rakentaa vanhusten ja vammaisten hoitopaikkoja aika vapaasti. Eikö heidän hoidolla ole väliä? Eikö kapitalismin viruksen tarttuminen vanhuksiin ole vaarallista?


      • Niinkemiläistä
        Synkkä kirjoitti:

        Peruskemiläinen elää edelleen 60- luvun kapitalistivihassaan. Kaikkialla muualla yksityinen päiväkotitoiminta on suosittua. Kumma kyllä kapitalisti saa rakentaa vanhusten ja vammaisten hoitopaikkoja aika vapaasti. Eikö heidän hoidolla ole väliä? Eikö kapitalismin viruksen tarttuminen vanhuksiin ole vaarallista?

        Eikö olekin ihmeellistä,että se "kapitalistin" yhtiö pystyy hoitamaan vanhukset ja muut hoitoapua tarvitsevat vähintään yhtä hyvin kuin esim. sosialistinen kemi. Mutta halvemmalla! Miksi tämä vihervasemmiston (heh) pesäpaikka ei pysty samaan?
        Eikö veronmaksajien etua yritetäkään puolustaa vaan rakennutetaan aatteen takia tuo päiväkotirakennus ja pidetään sen tarvitsema henkilöstö kaupungin palkkalistoilla?
        Ja maksetaan rutkasti enemmän kuin olisi välttämätöntä!


      • Ahhahhahahhahah

        Edelliset kaupungin oman rakennustoimiston rakentamat kohteet on homehtuneet jo ajat sitten mutta ehkä samaa linjaa pitää jatkaa. Mutta tokihan se on kommarien mielestä parempaa hometta. Aivan niinkuin kommariväkivaltakin on sitä parempaa väkivaltaa.


    • Taloudenhallintaa

      Hallintopuolen menoista voisi varmaankin nipistää. Tilanne näyttää nyt melko karsealta heikon taloudenhallinnan ja heikon henkilöstöjohtamisen takia. Kemi syöksyy nyt vauhdilla. Rahaa näyttää olevan vain Kemin Matkailulla, joka sai lainarahaa kaupungilta Eikö Matkailun olisi ollut parempi lykätä noita utopistisia ympärivuotisen lumilinnan suunnitelmiaan ja sen sijaan antaa kaupungille osinkoa ja odottaa, että Sampo-asia saadaan järjestykseen ennen mitään muuta. Matkailu toimii muutenkin täysin epäterveellä pohjalla. Sampon omistaa Satama ja maksaa miehistön palkat ja laivan huoltokulut. Tuotot menevät Matkailulle, jonka on helppo investoida ne surutta menemään. Kaupungin tehtävä ei ole kilpailla paikallisten yrittäjien kanssa, mutta näin se vain meillä on. Mansikkanokan linnarakennelmat tarjoaa ravintolapalveluita, yöpymistä jne. ja kaukana keskustasta asiakkaat eivät helposti enää eksy keskustan liikkeisiin. Nyt on uhattuna Sarjakuvakeskus, teatteri ja koko Matkailu-kaikki selviää lähiviikkoina, miten käy. Tilanne on käsittämättömän huono.

    • veronmaksaja

      Ei keskustassa ole juurikaan enää liikkeitä mihin eksyä. On käsittämätöntä miten talous on päästetty tähän pisteeseen . Kaikki korjaamatta. Mihin haaskattu rahat ???? Jonkunhan tästä pitää ottaa vastuu tai sitten tulos tai ulos . Henkilökunnan saneeraus välittömästi . Löysiä on . Saahan sitä tarjota kaikenlaisia palveluja, mutta kun ei ole vetovoimaa minkäs teet. Tyhjästä on paha nyhjästä tuloja. Miksi herätään vasta nyt, kun tavalliselle tallaajalle tämä on ollut näkyvissä jo useita vuosia. Jos elää pää pensaassa eikä myönnä tosiasioita miten sitä voi mitään nähdäkään. Enemmän realismia kuin pilvilinnojen rakenteluja.

    • Kätevästi.velkarahalla

      Lisää velkaa ja paikat kuntoon.
      Kyllä valtion kassasta löytyy rahaa maksella meidät pinteestä sitten kun tarvii.

      Vai miten käy Kemin jos menee konkurssiin??? Meneekö pakkohuutokauppaan ja myydään halvalla jollekin koko kaupunki? Vaiko katoaa vain kartalta??? Hmmm....

      Nämä rahat ja velat ei ole sama asia kuin yksityishenkilön asuntolainat että menee pankille jos ei pysty makseleen.

      Velkaa vain niin paljon kuin sielu sietää ja tuplasti sen yli vielä. Jos korot nousee niin ei maksa ylimääräisiä yksinkertaisesti. Ei ole vaikeaa.

      • paikatkuntoon

        Kannatan tätä vaihtoehtoa. Nyt kannattaisi ottaa paljon velkaa ja laittaa kaikki paikat kerralla kuntoon.

        Ei kaupunki voi mennä konkurssiin. Kaupungilla on lakisääteisiä tehtäviä, jotka on pakko hoitaa maksoi mitä maksoi ja valtio viimekädessä turvaa, että nämä palvelut järjestetään.

        Nyt vaan kerralla koulut, päiväkodit, kulttuurikeskus ja urheilukenttä kuntoon. Maksetaan sitten kun jaksetaan.


    • muuttohaukat

      Kaiken lisäksi Kemiin ei ole tulijoita. Lähtijöitä sen sijaan riittää.

      • opettelelukemaan

        Juuri niin kun siinä lukee.


    • xxxxxxxx

      Kirjanpitokikkailua.

    • peruskemiläinen

      Eipähän nuo silimämkääntötemput mene ennää läpi veromaksajien keskuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      84
      6925
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3721
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3258
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2482
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      2192
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      120
      2153
    7. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2102
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2089
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1788
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      18
      1664
    Aihe