ja kakkostyypin diabetes. Mitä kokemuksia teillä on puuron vaikutuksesta sokerilukemiin?
( Kysyin diabetespalstalla, mutta on näköjään niin kuuma aihe, että poistettiin melkein heti. )
Kaurapuuro
4
1118
Vastaukset
- KMT
En usko kaurapuuron nostavan verensokeria. Vältä ennemmin sokereita, valkoista viljaa ja tyydyttynyttä rasvaa.
- Pahapuuro
Kaurapuuron pitäisi poistaa melkein kaikki vaivat. Tein ihmiskokeen ja söin sitä melkein vuoden joka aamu. Kolesterooli, verenpaine eivät laskeneet ja paino nousi, sokeriarvoja ei silloin seurattu.
- jldsjfljsdlfj
Minua lääkäri ja diabeteshoitaja kehoittivat nimenomaan syömään kaurapuuroa aamuisin eikä ruisleipää, sillä puuro kuulemma ei nosta niinkään verensokeria. Ja kaurakuitu muutenkin terveellistä. Tietenkään puuron päälle ei kannata mitään makeita lisukkeita laittaa... Itse laitan hedelmiä tai marjoja ja joko raejuustoa tai maustamatonta rasvatonta jogurttia. Nam ja pitää kauan nälän loitolla.
Ja googletapas sanat 'kaurapuuro ja diabetes', niin jopas tulee tekstiä ;) - Voinkera
Mä syön aamusin pienen annoksen neljän viljan puuroa, voin kera. Oon huomannu et pirteempänä pysyy ku ei heti aamusta ala mussuttaa leipää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",285176Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1092365- 1382072
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531915Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171760"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551296Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1471045Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää59910Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.311869Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa142700