Ammattiyhdistysliike

Ammattiyhdistyspomot, lähinnä SAK demareiden sponsori ja apupuolue on panemassa Sipilän hallitusta kontalleen. Lakolla uhkailua perustellaan hallituksen pyrkimyksellä muuttaa työehtosopimuslakia niin, että irtisanomiset helpottuvat pienemmissä yrityksissä. Nyt on demokratian kannalta milenkiintoista nähdä mikä taho maan asioista päättää. Onko se vaaleilla valittu maan hallitus vai ammattiliitot. Demokratia vastaan korporatismi. Ruotsin puolella tämä asia on viisaasti ratkaistu maan hallituksen hyväksi. Toivoa sopii, että meilläkin demokratia voittaa.
27806
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Lakkoon vaan ettei pipilän rosvoustouhu jatku yhtään enempää.

Äänestä
  • Ei Sipilän hallitus ole rosvoillut, vaan se joutuu pakon edessä pelastamaan demarien, muun vasemmiston ja kepun punamultahallitusten kymmeniä vuosia kestäneen mullesulle-rahanjaon. Pienemmissä kepun tai munamullan johtoisissa kunnissa tuo politiikka näkyy jatkuvan vieläkin.

    Jos kansa on viisasta ja ajattelee Suomen ja suomalaisten etua, se ei anna demari-SAK-johtoiselle korporaatiolle valtaa, vaan on hallituksen takana.

    Äänestä

  • Lakkoilu oli kuin painajaisunta. Eduskunta ja hallitus luotsasivat taitavasti riitelijät paitsioon, rauhoittumaan. Keskustelut ovat jatkuneet, suurimmat törmäilyt tukahdutettiin julkistetuilla verotustiedoilla.

    Äänestä

  • On ne kovatuloisia herroja ja rouvia nuo ay-pamput. Kalliit ovat pienituloisilla edunvalvojat. Monta jäsenmaksua saa kerätä, että niille on palkat maksettu. Niin ja me muut veronmaksajat tuemme näitä suuria palkkoja, kun ammattiyhdistys saa ne verovapaudet monella eri tavalla.

    Äänestä

  • JäädäänVeronmaksulakkoon kirjoitti:

    On ne kovatuloisia herroja ja rouvia nuo ay-pamput. Kalliit ovat pienituloisilla edunvalvojat. Monta jäsenmaksua saa kerätä, että niille on palkat maksettu. Niin ja me muut veronmaksajat tuemme näitä suuria palkkoja, kun ammattiyhdistys saa ne verovapaudet monella eri tavalla.

    On se todella törkeää toimintaa näillä kovatuloisilla demaritaustaisilla Ay- pomoilla. Demareiden käsikassarana masinoidaan poliittisia lakkoja hallitusta ja eduskuntaa vastaan. Voimantunnossa on kävelty yli hallituksen ja eduskunnan ja demokratia poljettu maanrakoon. Maan kannalta on varmasti parempi, että lait säätää eduskunta, eikä Eloranta kumppaneineen. Mikä ihmeellisintä valtio tukee tätä tomintaa vuosittain yli 500 miljoonalla AY-liikkeille myönnetyin verovapauksin. Keltähän nämäkin puutuvat miljoonat kerätään ????????.

    Äänestä

  • Jos äänestäjät olisivat tarpeeksi viisaita, äänestäisivät sellaisia puolueita eduskuntaan, että lähtisi ay-liikkeeltä nämä meidän kaikkien maksamat edut.

    On niin epätasa-arvoista kuin olla voi, maksaa tuollaista tukea ja noin paljon. Olisi edes jotakin hyötyä, mutta toiminta on poliittisten lakkojen kautta demokraattisesti valittuja eduskuntaa ja hallitusta vastaan. Millähän nimellä sitä muualla kutsuttaisiin tuota toimintaa?

    Suomi on hyvä maa, mutta olisi vielä parempi, jos ei olisi tuota ay-porukkaa, joka on todellista työllistämistä vastaan. Olisi kunnon työläisten etuja ajava ay-liike, mutta ei, on tekemässä tietyn puolueen politiikkaa.

    Työtä me tarvitsemme eikä poliittista lakkoilua!

    Äänestä

Älkää höpöttäkö.Ette osaa oman kunnan asioita hoitaa niin höpötättä valtion asioihin neuvoja ja lapsellisia kommentteja.Menkää Tuomaanpaloon ja viekää koirankakkamylly pumppaamolta Lapecoon ja sitte Kuksan planetaarion kautta hyvinvointikeskukseen ym.ym.ostakaa tonttia kunnalta kirkonkylän jänkästä.Talotehtaalta talo vain pystyyn.SAK,Sipilä jne. jutut jättäkää poijes.Esimerkkiä löytyy lissää.

Äänestä
  • Voit huoleti pysyä juttuinesi oman kunnan sisällä.

    Tuo esimerkki "SAK, Sipilä jne. jutut jättäkää poijes" on kyllä omiaan niille, jotka eivät halua tai pysty ottamaan kantaa kovin laajoihin, tavan kansalaisia koskeviin valtakunnan asioihin.

    Äänestä

Olipas tyhjentävä vastaus. Tällaisia asiallisia niin kyll se siitä.

Äänestä

Oli kyllä selvä vastaus.

Äänestä

Hallituksella ei ole mitään asiaa työsopimus politiikkaan, siitä pitävät huolen palkansaaja järjestöt ja työnantajat.
Jos hallitus rupeaa tunkemaan vääriin pöytiin niin AY liikkeen pitää se voimatoimin estää.

Äänestä
  • Eduskunta säätää hallituksen esityksestä myös työlait. Työmarkkinajärjestöt, SAK ja EK mukaanlukien, sitten työlakien puitteissa sopivat asioista tarkemmin.

    Tuliko selväksi, mikä on hallitusvallan ja ay-liikkeen välinen työnjako.

    Turha mulle on yrittää syöttää poliittista pajunköyttä.

    Äänestä

ay liikkeellä ei ole yhtään komppanjaa eikä yhtään piiskatykkiä. hallituksella on

Äänestä

Nykyinen ay ei aja työläisen etua, vaan ay-pomojen ja politrukkidemarien etua.

Kaikki yritykset lisätä työllisyyttä ja työläisten hyvinvointia torpetoidaan demarien taholta. Se on selvä, jos työläisillä menee hyvin, se vaikuttaa huonontavasti demaripomojen kannatukseen.

Äänestä

Muoniossa ay-liike ei päätä mistään eikä porvarit,demarit ym.
on tarkotuksella harhautettu pohtiin valtakunnan politiikkaa.
Ay herrat ja suurpääomakapitalistit nauravat yhteisissä ryyppyseminaareissa kansalle ja vievät valtion ja kuntien rahat.
Ei kannata ruohonjuuritason kuntalaiset miettiin valtion korkeimmalla johdolla olevia epäkohtia.
Ajatella,että tulis täystyöllisyys: ay-liikettä ei työttömät pönkittäis ja porvarit ei sais enää halpaa työvoimaa kun olis työvoimapula.
Siksi ne tuovat ulkomailta työvoimaa,ettei palkkoja tarvi nostaa.
Ja työläiset kannattaa ay-liikettä ja niillä valta pyssyy. Tätä on ollu jo kymmenet vuet. Kansalaiset on vaalikarjaa,aivan sama mitä puoluetta äänestämä,valta on samoila.

Äänestä
  • Kyllä näin on, että lainsäädäntävalta kuuluu vaalien kautta demokraattisesti valitulle hallitukselle ja eduskunnalle. Suomessa näyttää vain olevan, että demareiden apupuoleue SAK yrittää kaikin keinoin vastustaa hallituksen pyrkimyksiä työllisyystilanteen parantamiseksi.

    Äänestä

Nyt sitten demareiden apupolue ja käsikassara SAK on järjestänyt häiriöitä työpaikolle ja lisää on tulossa ensi viikolla. Vallanhimoset ay-pomot unohtavat jälleen kerran, että laikien säätäminen on hallituksen ja eduskunnan toimivaltaan kuuluva asia. Asiasta toiseen. Ammattiliitot nauttivat sijoitustensa verovapaude,. vaikka verotuksen tulisi kohdella kaikkia tasapuolisesti. Tämä on ilmeisesti sitä AY-demokratiaa.

Äänestä
  • Se on myös sitä sos.dem-demokratiaa.

    Käydään sitten vaan muiden taskuilla ja haalitaan valtionlaitosten virat omille jäsenkirjalaisille. Näinhän se on ollut Kelassa ja työkkärissä, liekö vieläkin. Tosin näitä virkoja olivat jakamassa myös kepulaiset puna-multaperiaatteen mukaan ja konseksuksen hengessä.

    Sellaista on suomalainen, "oikeudenmukainen" ay-ja sosdemdemokratia.

    Äänestä

Tarvis joskus muistaa kun jää esm.työttömäksi ja saa työttömyys päivärahaa tai jos työssä sattuu esm.tapaturma .ym.muut avustukset niin mitkä puolueet ovat ne järjestäneet,ei taida kokoomuksen kädenjälki näkyä,nyt sitten saavutetut edut ovat kepulaisten silmätikkuna ja sinipiikojen säestyksellä alas ajettu,sitähän nämä aktiivimallit ja kiky sopimukset ovat ,ei niistä rikkaat nauti vaan kyllä ne on työläiset ja luulen,että muonionkunnassa moni nauttii edellämainituista eduista

Äänestä
  • Etuuksissa kyllä näkyy kaikkien kädenjälki. Demarien ja vasemmiston on turha omia kaikkia hyvinvoinnintuloksia. Ne demarien luomat hyvinvoinnin hedelmät ovat vain niin kalliita ja tavallisen ihmisen verorasitusta lisäävät. Demarit ja yleensä vasemmisto on juuri kansalaisten taskulla käyvä ryhmittymä.

    On osuvasti sanottu, että demarit = SAK.

    Nyt tämä porukka lisättynä joillakin hyvätuloisilla porukoilla ovat järjestäneet hallituksen ja parlamentaarisen päätöksenteon, siis demokratian vastaisia työtaistelutoimenpiteitä.

    Demarit, SAK ja yleensä ay-liike eivät halua työllisyyttä, vaan valtaa tavallisen kansan kustannuksella.

    Työnteolla tämä maa pidetään pystössä eikä kalliilla, tarpeettomilla sosiaalituilla. Todelliseen hätään on vastattava sosiaalituilla, mutta ei laiskotteluun.

    Äänestä

Osuit naulankantaan!
Muoniossa niin paljon tyhjäntoimittajia jotka elävät siivellä.
Eivät haluakkaan tehdä töitä. Natisevat ja valittavat asioista kyllä eniten.

Äänestä

Kylläpä taas ay-pomoilla mopo karkas käsistä pahasti tv-uutisissa näytetyssä ns. mainoskampanjassa. Mutta eipä tämä ollut ensimmäinen kerta eikä varmaan viimeinenkään.

Äänestä
  • Vaikuttaa siltä, että ay-pomot elävät 1900-luvun eikä 2000-luvun alkua.

    Äänestä

Onhan se hyvä,että kylässä on näitä reppuselkä porvareita, jotka eivät edes työttömäksi jäädessään tarvitse yteiskunnan ja vieläpä jonkin liiton avustuksia,ja tuo hiki se on kapitalistin viholainen

Äänestä

Jos Suomessa ei olisi ay.liittoja niin moniko nauttisi esm.kesälomista,lomarahoissta,40.tuntisen tai työviikosta,ym.muista eduista,työttömyysturvakin on liittojen aikaansaama,liittoihinhan ei tarvi kuulua,ei myöskään voi vaatia liiton ajamia etuuksia vaan tyytyä siihen mitä työnantajat vaativat,ei muuta kun pitkää päivää ilman korvauksia, lomia,työttömyyskorvzukxiz.

Äänestä
  • Nuo edut ovat työnantajien maksamia ja näin ollen pienentää todellisia palkkoja ja ovat lisäämässä työnantajien sivukuluja, joka vaikuttaa vähentävästi työllisyyteen.

    Työttömyysturvan saa ilman ammattiliittoakin kuulumalla Loimaan kassaan. Työntekijät maksavat itse hyvin pienen osan työttömyysturvasta. Suuren osan maksavat työnantajat ja vielä suuremman osan muut veronmaksajat eli yhteiskunta. Turha puhua ay:n ansioista siinä.

    Loppupeleissä ei ole kenenkään etu. Paikallisesti sopimalla saisi paremmat edut ja paremmat palkat, jotka ne todella ansaitsevat. Lusmuilijat eivät tarvitse niitä, mutta saavat nyt ahkerien työntekijöiden kustannuksella.

    Mitä tulee tuohon "liittoihinhan ei tarvi kuulua" ei pidä paikkaansa. Näin on paperilla, mutta jos ei kuulu eikä mene liiton määräämiin lakkoon on kaikenlaiset lakkovahdit tehtaan porteilla estämässä töihin menon ja latelevat kaikenlaisia törkeyksiä työhön haluaaville. Se siittä "vapaudesta" olla kuulumatta liittoihin.

    Äänestä

Näin varmasti on, nyt tuetaan niitä laiskoja, vähätöisiä. Kuka niiden työn tekee muu kuin hiljainen ja tunnollinen! Meilläkin on liuta näitä työtä pelkääviä ja vapaa-aikaa rakastavia. Vievät työpaikan nuorelta ja liitot pönkittää. Jotain tarttis tehdä muuten kaikki on ni8n kallista, että! Poliittisia suojatyöpaikkoja!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suffragetti kirjoitti:

Ammattiyhdistyspomot, lähinnä SAK demareiden sponsori ja apupuolue on panemassa Sipilän hallitusta kontalleen. Lakolla uhkailua perustellaan hallituksen pyrkimyksellä muuttaa työehtosopimuslakia niin, että irtisanomiset helpottuvat pienemmissä yrityksissä. Nyt on demokratian kannalta milenkiintoista nähdä mikä taho maan asioista päättää. Onko se vaaleilla valittu maan hallitus vai ammattiliitot. Demokratia vastaan korporatismi. Ruotsin puolella tämä asia on viisaasti ratkaistu maan hallituksen hyväksi. Toivoa sopii, että meilläkin demokratia voittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu