Löytyykö laadukasta kirjallisuutta jossa kumotaan perusteellisesti kreationistisiä/ID väitteitä? Dawkinsin Greatest Show on Earth on luettu, mutta köykäisiä olivat argumentit siinä...
Kirjallisuutta
7
327
Vastaukset
- TässäYksi
Jerry Coynen Why Evolution Is True ei niinkään keksity kreaasujen virheiden osoittaluun kuin evoluutioteorian todistamiseen. Toki hän tuo esiin rakenteita, joita yksikään älykäs suunnittelija ei olisi suunnitellut.
Ei roskaa tarvitse edes todistaa roskaksi. Varsinkin nuoren maan kreationismi kaatuu omaan mahdottomuuteensa. Koko luonnontieteellisen järjestelmämme pitäisi olla täysin väärässä, jotta YEC voisi olla totta.- viulisti
Kuten toisessa ketjussa kommentoin, evoluutioteorian ongelma ei ole se, ettei hyviä argumentteja puolesta ole, vaan se, että hyviä argumentteja on sekä puolesta että vastaan. Olisi kiva lukea tekstiä missä jomman kumman leirin argumentit kumottaisiin jotta voisin muodostaa tarkemman käsityksen asiasta.
- patarumpali
viulisti kirjoitti:
Kuten toisessa ketjussa kommentoin, evoluutioteorian ongelma ei ole se, ettei hyviä argumentteja puolesta ole, vaan se, että hyviä argumentteja on sekä puolesta että vastaan. Olisi kiva lukea tekstiä missä jomman kumman leirin argumentit kumottaisiin jotta voisin muodostaa tarkemman käsityksen asiasta.
Miksi teille hihhuleille pitää tuoda kaikki valmiina? Ettekö voisi itse etsiä tarvittavat tiedot netistä?
viulisti kirjoitti:
Kuten toisessa ketjussa kommentoin, evoluutioteorian ongelma ei ole se, ettei hyviä argumentteja puolesta ole, vaan se, että hyviä argumentteja on sekä puolesta että vastaan. Olisi kiva lukea tekstiä missä jomman kumman leirin argumentit kumottaisiin jotta voisin muodostaa tarkemman käsityksen asiasta.
Esitähän, mistä löytyy vertaisarvioituja tieteellisiä tutkimustuloksia, jotka ovat evoluutioteoriaa vastaan. Minä en ole sellaisiin törmännyt.
Kreationistien "argumentit" on kumottu yksi toisensa jälkeen, mutta samat väitteet putkahtavat aina uudelleen esille. Samoja virheitä saa oikoa aina uudelleen. Ette näköjään kykene edes oppimaan.
Vai onko sinulla esittää laadukkaita argumentteja? Epäilen suuresti.
Kreationismi on Suomessakin yliopistollisella tasolla todistettu uskonnolliseksi humpuukiksi. Se siitä.
http://www.uef.fi/-/25-3-kreationistiset-tekstit-perustuvat-tieteellisten-loydosten-sijaan-virheargumentteihin-ja-kokemusperaiseen-ajatteluunTekstistä lainattua:
"Yhdessä nämä piirteet voivat olla irrottamassa kreationismia kristinuskosta. Tuloksena saattaa tulevaisuudessa olla uusi uskonto, joka polveutuu kristinuskosta mutta poikkeaa siitä poissulkevuudessa, Raamatun oikeellisuuden todistamisessa tieteellisten löytöjen avulla sekä sitaattikokoelmassa, joka voi olla muodostamassa kreationistista kaanonia Raamatun rinnalle."
- Skeptikko
https://www.youtube.com/watch?v=h8MqPEWJ0DQ
Tässä videossa kumotaan viisi yleisintä evoluutioteoriaa vastaan esitettyä väitettä. Suosittelen katsomaan, sillä väitteet on perusteltu tukimuksiin nojautuen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko262215Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy162163Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1631782Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82241283Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1241251Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861134Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661065Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.98934Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70862- 80853