Luin 1800-luvun reseptejä. Termit olivat aika erilaisia kuin nykyresepteissä. Yhdessä reseptissä valmistettiin juomaa joka yhdessä vaiheessa kaadettiin ankkuriin. Jokainen tietää laivan ankkurin, mutta jäin pähkäilemään mitähän ankkurilla tarkoitettiin tässä yhteydessä?
Mikä on ankkuri?
väinöläisenleski
1
403
Vastaukset
- angargatan
Ankkuri on tilavuusmitta, joka vastaa 39,26 litraa. Kyseessä siis lienee joku saavin tapainen isompi astia. Katso Wikipediasta "vanhat suomalaiset mittayksiköt".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083