Pimeään aikaan taivaalla näkyy "tuhansia" tähtiä. Onko nuo tähdet tavallisia avaruudessa olevia planeettoja? Vai ovatko ne jotain avaruudessa olevia aurinkoja?
Mitä näkyvät tähdet ovat
9
374
Vastaukset
- kjlkjljklj
Tähdet eivät ole Aurinkoja, mutta Aurinko on yksi pääsarjan tähdistä.
- perf
ne ovat tähdistä heijastuvaa valoa. näet kauaksi menneisyyteen katsellessasi sitä valoa.
- höpötys
Eivät ne ole tähdistä heijastuvaa valoa, vaan tähtien itse tuottamaa valoa. Kuun valo on Kuusta heijastuvaa auringonvaloa.
- HuttrikPuttrik
Ne ovat tähtiä eli aurinkoja.
Ne näkyvät vain pieninä pilkuina, koska ne ovat niin kaukaisia. - MITÄTSWPAHTUUU
JOS TÄHDET OLISIVAT JOPA TUHANSIEN VALOVUOSIEN PÄÄSSÄ, SIIS NÄKYVÄT NE EI NÄKYISI EDES PIENIMÄ PILLKUINA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wiki: "Rho (ρ) Cassiopeiae, on jättiläistähti ja muuttuva tähti, jonka kirkkauden ja värin muutoksia voi seurata paljain silminkin. Se on nykyarvioiden mukaan jopa 10 000 valovuoden päässä, joten se on ehkä kaukaisin paljain silmin havaittava tähti ja yksi halkaisijaltaan suurimpia (738 kertaa Auringon halkaisija) ja absoluuttisesti kirkkaimpia (-9,6 magnitudia) tunnettuja tähtiä."
- planeetta_ei.kirj
Taivaalla näkyy kaikenlaisia taivaankappaleita. Muutamat niistä ovat Aurinkokunnan planeettoja, jotka heijastavat Auringon valoa. Kaikki tähdet (kuten Aurinkokin on tähti), jotka näkyvät paljaalla silmällä, ovat Linnunradan tähtiä. Loput ovat galakseja tai muita tähtijoukkoja. Siinä merkittävimmät.
- tähtitieteen.perusteet
Paljain silmin hyvässä paikassa voi nuori katselija juuri ja juuri nähdä 2.5 miljoonan valovuoden päässä olevan Andomedan galaksin jos osaa katsoa oikeaan suuntaan. Jo pienellä kiikarilla se näkyy helposti kaupunkiolosuhteissakin kirkkaana talviyönä. Se on todennäköisesti kaukaisin kohtuuvaivalla paljain silmin nähtävissä oleva kohde. Kolmion galaksi 3 miloonan valovuoden päässä voi näkyä todella hyvissä olosuhteissa paljain silmin, mutta sen näkeminen edellyttää täysin valosaasteesta vapaan katselupaikan.
Eteläisellä pallonpuoliskolla on silmin erotettavissa Suuri Magellanin pilvi ja Pieni Magellanin pilvi, jotka ovat kaksi Linnunradan lähellä olevaa kääpiögalaksia. Suuri on 160000 valovuoden päässä, pieni vastaavasti 200000 valovuoden päässä. tähtitieteen.perusteet kirjoitti:
Paljain silmin hyvässä paikassa voi nuori katselija juuri ja juuri nähdä 2.5 miljoonan valovuoden päässä olevan Andomedan galaksin jos osaa katsoa oikeaan suuntaan. Jo pienellä kiikarilla se näkyy helposti kaupunkiolosuhteissakin kirkkaana talviyönä. Se on todennäköisesti kaukaisin kohtuuvaivalla paljain silmin nähtävissä oleva kohde. Kolmion galaksi 3 miloonan valovuoden päässä voi näkyä todella hyvissä olosuhteissa paljain silmin, mutta sen näkeminen edellyttää täysin valosaasteesta vapaan katselupaikan.
Eteläisellä pallonpuoliskolla on silmin erotettavissa Suuri Magellanin pilvi ja Pieni Magellanin pilvi, jotka ovat kaksi Linnunradan lähellä olevaa kääpiögalaksia. Suuri on 160000 valovuoden päässä, pieni vastaavasti 200000 valovuoden päässä.Jep ja netissä on hyviä työkaluja taivaalletuijottelijoille.
Tähtikartta ( Linkki : https://www.ursa.fi/extra/tahtikartta/ )
Uutta nähtävää harvoin on tarjolla, komeettoja aina sillointällöin, joskin niistä suurin osa on kiikarikamaa, mutta on ennusteltu, että tuossa 4-5 vuoden päästä saattaisi olla jotain ihan silminnähtävääkin luvassa, jos tuuri on kohdallaan.
Explosion 2022 ( Linkki : https://phys.org/news/2017-01-astronomers-explosion-night-sky.html )
Ennustaminen on vaan hankalaa, joten nähtäväksi jää tuleeko nähtävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1056121Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605091SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun584217SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103576Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143120SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502523Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352459Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat632206Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val221551