Jos aika ja maailmankaikkeus alkoi

kaikkatoaa

alkuräjähdyksestä niin kaikella täytyy myös olla loppu. Jos on alku niin täytyy myös olla loppu. Maailmankaikkeus ei voi olla ikuinen. Jossain vaiheessa tulee loppurysäys. Kun tähdetkin kuolevat ja kuluttavat vetynsä loppuun niin maailmankaikkeuskin kuluttaa aineensa loppuun, vai mitä olette mieltä? Niistä jäännöksistä kasautuu taas uusi alku ja kaikki alkaa alusta.

6

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puoliääretönaikajana

      Miksi täytyy olla loppu?

      Oletko kuullut käsitteestä puoliääretön? Sellainen on esimerkiksi seinä, joka on äärettömän paksu mutta jolla on ulkopinta. Sellaisen ulkopinnan ominaisuuksia käytetään usein reunaehtona tietynlaisille fysiikan laskutoimituksille. Puoliääretön on myös suora, jolla on alkupiste mutta ei päätepistettä. Samoin spiraali, joka alkaa keskipisteestä ja jatkuu äärettömyyksiin asti.

    • Aamupalaksi.Big.Crunch

      "Maailmankaikkeus ei voi olla ikuinen."

      Hypoteettinen kysymys, tietenkin. Jos maailmankaikkeutta kohtaa ns. lämpökuolema, se tapahtuu 10^40 - 10*100 vuoden kuluttua.

      "Jossain vaiheessa tulee loppurysäys."

      Miksi? Jos maailmankaikkeus loppuu lämpökuolemaan, se on juurin loppurysäyksen vastakohta. Maailmankaikkeuden lämpötila laskee absoluuttiseen nollaan ja kaikki liike lakkaa.

      "Kun tähdetkin kuolevat ja kuluttavat vetynsä loppuun niin maailmankaikkeuskin kuluttaa aineensa loppuun, vai mitä olette mieltä? Niistä jäännöksistä kasautuu taas uusi alku ja kaikki alkaa alusta."

      Jos painovoima tai muu vielä tuntematon voima (vrt. pimeä energia, pimeä aine, tyhjiöenergia, WHIM-säikeet/kaasu) voittaa maailmankaikkeuden jatkuvan laajenemisen, uusi aika ja alku koittaa. Ei muutoin..... Jos maailmankaikkeuden näennäiset laidat (nyt 45 miljardia valovuotta joka suuntaan) kuitenkin ovat jo nykyisinkin kaikkien kokoon-vetävien voimien ulottumattomissa, mikä voima saisi maailmankaikkeuden palaamaan takaisin yhteen? Tuskin mikään.

      Tuo yhteenpalaaminen olisikin aika törmäys, mutta sillä on nimikin eli Big Crunch eli kuvaamasi loppurysäys.

    • Näkyvä maailmankaikkeus on syntynyt aina olemassa olleesta työntävästä voimasta aina olemassa olleeseen äärettömään 3 D avaruuteen.

      Se tulee "elämään" aikansa, mutta lopulta sekin kuolee / hiipuu pois, muuttuen kaiken taustan äärimmäisen nopeaksi työntäväksi voimaksi joka aikanaan tulee kiihdyttämään uusien galaksien aineen laajenemista ulos päin jo olemassa olevaan äärettömään avaruuteen.

      • laskdjchfbgv37

        Valitettavasti tuo ei liittynyt mihinkään, paitsi mielipiteenä.


    • mä.en.ala

      Onhan universumilla selkeä loppunsa. On se niin väärin. niin on kuitenkin laskettu. Niin pitkä aika ettei ihmismieli pysty sitä hahmottaan. Atomitkin musertuvat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45399
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      33
      11272
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10902
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9731
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3230
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2269
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1747
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe