Lämmittäjän tehtävä sellutehtaassa?

Mitä lämmittäjä-nimikkeelle työskentelevä on tehnyt sellutehtaassa 1930-1960 luvulla? Onko ihan lämmittänyt lapioimalla hiiltä uuniin vai?
1233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tuolla nimikkeellä vieläkin jossain paikoissa, lämmittäjä on tai oli voimalaitoksella työskentelevä henkilö, toinen oli yleensä turbiininhoitaja.
Lämmittäjä lämmitti yleensä ns.apukattilan josta sai höyryä sähköntuotantoon tai esim.lämmityspattereihin kun sitä ei normituotannosta saanut.
Lämmittäjä teki kyllä kaikkea muutakin voimalaitostyötä.
Nimike ei ihan kohdillaan ollut ja siksi se onkin poistumassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lämmittäsd kirjoitti:

Mitä lämmittäjä-nimikkeelle työskentelevä on tehnyt sellutehtaassa 1930-1960 luvulla? Onko ihan lämmittänyt lapioimalla hiiltä uuniin vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu