Olen pitkään käyttänyt kahvin kylkiäisenä Krisprolls-korppua ja hilloa päälle. Sitten jätin hillon kokonaan pois kun siinä on noin 50% sokeria. Niin, muutama pala mustaa suklata sitten lopuksi kuitenkin, ainoa ns. pahe listallani.
Vaikka noiden korppujen tuoteseloste kertoo niiden olevan 65%:a täysviljaa, niin en ole oikein vakuututnut tuotteen terveellisyydestä. Kaikkia jalostettuja vaaleita jauhoja, niitä ns. huonoja tyhjiä hiilareita ja transrasvoja ymv. kun tekee mieli mahdollisuuksien mukaan välttää.
- https://pagen.com/our-range/krisprolls/krisprolls-wholegrain-no-sugar-added/
Tästä tulee sitte se kyssäri, eli olisiko ideoita jonkin terveellisen kahvin kylkiäisen valitsemiseksi. Mitään makeaa sen ei tavitse olla, muutenkaan en lisää sokeria mihinkään ja koetan välttää / rajoittaa sokerisia tuotteita, vaikka piilosokeria on liki kaikkialla, jopa sokeria maitoon valmistusprosessissa lisättynä.
Terve kahvin kylkiäinen?
5
376
Vastaukset
- painoindeksi25
Sokerittomat korput ja vähäsokeriset leivonnaiset ovat sopivia. Syön yleensä Leivon kaneliässiä (sokeria vajaa 8 %) tai vastaavia.
- Avec_
Sokerittomuus itsessään ei tarkoita etteikö tuote olisi kaloripommi tai täyttäisi nuo manitsemani kriteerit.
Kaikkia jalostettuja vaaleita jauhoja, niitä ns. huonoja tyhjiä hiilareita ja transrasvoja ymv. kun tekee mieli mahdollisuuksien mukaan välttää. - tietysti.muutakin.on
Avec_ kirjoitti:
Sokerittomuus itsessään ei tarkoita etteikö tuote olisi kaloripommi tai täyttäisi nuo manitsemani kriteerit.
Kaikkia jalostettuja vaaleita jauhoja, niitä ns. huonoja tyhjiä hiilareita ja transrasvoja ymv. kun tekee mieli mahdollisuuksien mukaan välttää.Vähäinen sokeri on yksi hyvän syötävän merkki. Kun sokeria voi olla 7 % tai 37 % niin eroa on.
- teollisuus_siivoaja
Digestive keksi. Tai jotain niin ällöä kun olla voi ne fourre keksit, euron maksaa paketti hirveen makusta että makean himo lähtee..
Töissä oon kauhulla katsonut kun raavaaat äiät ottaa kahvin kanssa proo feel proteiinirahkan- puistattava ajatus.
Itse vetäsen töissä aamukahvin kanssa klo 6 tuhdin ruispalan jossa on oikeeta voita, voileipäpikkelssiä kunnon viipale emmentaalia kinkkusiivu kurkkua tai suolakurkkua
Päivällä ruoka, ei liian raskas, yleensä itsetehtyä lihaa ja kasviksia
Iltapäiväkahville korkeintaan domino keksi
Aamukahvi menee sinisen LM kanssa...
Kun ei napostele vaan syö kunnolla niin ei tarvia lisukkeita
Oon toki vienyt joskus jotain näitä pikku korvapuusteja vaan yleensä niitä ei syö kukaan. Leiponut porkkana kakkua ja samat sanat. Äijät syö päiväkahvilla omenan tai banaanin.
Sen verta "talkoissa " että jos joka kahviin laittaa sokeria sitä tulee paljon päivän mittaaan. Hermesetas siis. Riippuu siitä kuin paljon sulla on energiantarve päivittäin ja mistä sen otat.
Kun karppasin löysät pois, makeanhimoon kermaviili, hermesetasta ja marjoja.
Sillä lähtee makseanhimo ja elimistö tottuu.- Anonyymi
"Itse vetäsen töissä aamukahvin kanssa klo 6 tuhdin ruispalan jossa on oikeeta voita, voileipäpikkelssiä kunnon viipale emmentaalia kinkkusiivu kurkkua tai suolakurkkua ... "
Tuo emmentaali on nykytiedon mukaan hyvinkin terveellistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254954Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193934- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818