kiitos sipilä kepu berner

296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

TOIVOTTAVASTI KIINALAISET MAKSAA KEPULLE VAALITUKEA ETTÄ SAAVAT OSTAA LOPUNKIN SUOMEN PILKKAHINNALLA.

Äänestä

Radat rakennettiin paljolti 1800-luvulla, Venäjän vallan aikaan. Topparoikat tulivat usein Kiinan rajoilta asti - vinosilmäiset, lettipäät olivat tyypillisiä radantekijöitä. Lienee totta myös se, että maamme rautatiet ovat suurin hautuumaamme, kiinalaislähtöisiä radanrakentajia menehtyi raskaissa homissa paljon ja hautaus aina uuden, rakenteilla olevan radan alle. Uusia miehiä tuli siperianrataa pitkin loputtomasti.

Nyt on pahimpia pulmiamme ylipainosta ja liikkumattomuudesta aiheutuvat sairaudet. Toisin oli vain n. 100 vuotta sitten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


latela__lapista1 kirjoitti:

myydään pala suomalaista yli 150 vuotiasta yritystä pilkkahintaan ulkomaille.
https://www.kaleva.fi/uutiset/talous/suomen-junaliikenne-kiinnostaa-ulkomaisia-yhtioita-hongkongista-tuleva-mtr-on-kiinnostunut-myos-ratojen-rakentamisesta/806853/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu