Syksy Räsänen kirjoitti opettajien ammattilehteen pimeästä aineesta. Artikkeli valottaa hyvin tieteen edistymistä harhapolkujen ja epäonnistumisten kautta uskottavaan tietoon. Kannattaa lukea kokonaan.
Palstan äskettäisiin vääntöihin kuitenkin kommentti universumin laajentumisesta ja kyseisen tiedön varmuudesta:
"Fysiikassa on kyse epävarmuuden kartoittamisesta ja vähentämisestä, kunnes lopulta todisteita on niin paljon, että epäileminen muuttuu hedelmättömästä järjettömäksi. Pimeä aine on mielenkiintoinen tapaus, koska se on lähellä tätä rajaa, mutta ei ole vielä ylittänyt sitä, toisin kuin vaikkapa Maapallon kiertoliike Auringon ympäri ja maailmankaikkeuden laajeneminen."
Laitan linkin seuraavaan kommenttiin, mutta kuten totesin, lyhyt artikkeli kannattaa ehdottomasti lukea kokonaan.
Asiantuntijan käsitys
3
116
Vastaukset
Ja sitten linkki:
https://hoay.fi/wp-content/uploads/2018/10/Oppitunteja-näkymättömästä-maailmasta.pdf
Maailmankaikkeuden laajeneminen kuuluu varnuudeltaan samaan kategoriaan kuin Maan kiertoliike Auringon ympäri. Ja tähänkin on tultu lähes vuosisadan kestäneen tutkimuksen ja varmasti useiden harharetkien jälkeen.- Belisario
"Fysiikassa on kyse epävarmuuden kartoittamisesta ja vähentämisestä, kunnes lopulta todisteita on niin paljon, että epäileminen muuttuu hedelmättömästä järjettömäksi. "
Minusta näyttää tapahtuvan ja on aina tapahtunut täsmälleen päinvastoin eli uudet havainnot kyseenalaistavat entisiä käsityksiä ja vanhaa alkuperäistä mallia pitää jatkuvasti paikata ja korjata jotta se pysyisi kasassa.
Esim. alkuräjähdysmallin ja evoluutioteorian jatkuva pönkittäminen muka uusilla "todisteilla" haiskahtaa pikemminkin propagandalta tai/ja alkuperäisen hypnoottisen suggestion toistolta.
Taustatarina pyritään pitämään samana vaikka sen tarinan yksityiskohdat muuttuvat koko ajan kun uusia anomalioita olemassaolevaan malliin ilmaantuu jatkuvasti varsinkin jos vähänkin vaivautuu vähänkin seuraamaan tiedeuutisia tarkemmin ja säännöllisemmin.
Jos olemassaoleva paradigma olisi itsessään järkevä ja uskottava niin ei sitä tarvitsisi jatkuvasti pönkittää. Tiede tuottaa paljon enemmän uusia kysymyksiä kuin pönkittää vanhoja dogmeja. Jostain syystä tieteestä on tullut vähintään yhtä kyseenalainen ideologian levittäjä kuin uskonnosta kirkon valtakaudella.
Ns. pimeä aine taitaa olla vielä ehkä kaikkein kyseenalaisin viritys nykyfysiikassa ja sitä on aika laajalti kritisoitu. Pikkasen huvittavaa on että Räsäsen pitää erikseen opettajille eli ammattimaisille propagandanlevittäjille sitä erityisesti mainostaa. Alkaako "tieteen" apupapit livetä laumasta vai mistä on kyse?
Agnon tieteenpuolustukset ovat aina yhtä tahattoman koomisia ja kyllä ne viihteeksi aina kelpaa ainakin minulle .... :-)"Esim. alkuräjähdysmallin ja evoluutioteorian jatkuva pönkittäminen muka uusilla "todisteilla" haiskahtaa pikemminkin propagandalta tai/ja alkuperäisen hypnoottisen suggestion toistolta. "
Salkkari-idiootti voi toki esittää teorian, joka kuvaa havaittuja ilmiöitä paremmin kuin nykyiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425821Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714555Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464322SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564101SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873700Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään593209SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het492412Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?332287Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422059En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha81114