Kumpi? 20x110 vai 28x ? Kiikarit.

Rakenteluatulossa

Helios 20x110 Apollo Esim nimellä liikkuu. Hinta jotain 600-700€.
Taivasta noilla tuumin amatöörinä ihmetteleväni. Youtubessa on hienoja kiikkuja missä hyvä asento katsella. Jo rakentelu on kivaa ja kiikarointi mitä lie näkyykään sitten taivaalta .
Kumpi noista suurennoksista on järkevämpi vanhemmalle herrasmiehelle?

12

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avaruus.fi

      Tuon hintaluokan kysymykset kannattaisi varmaan esittää avaruus.fi foorumilla. Sieltä löytyy enemmän asiantuntemusta kuin täältä Suomi24:n puolelta. Siellä on kiikareille oma keskusteluryhmänsä.

    • lienee_ja_lienee

      Minun mielestä suurissa tähtikiikareissa olisi järkevää olla 45 tai 90 asteen kulmassa olevat okulaarit koska tähtikiikareillahan katsellaan enemmän tai vähemmän ylöspäin. Tällöin riittää tukeva kolmijalka (tai vastaava) ja jotain tarvittaneen tuohon väliin eli esim. tukeva video/kinopää (linkin kiikarit painavat 7 kg), korkeutta jalalla on syytä olla sen verran että voi olla selkä suorana. Ja hyvä lienee jos kiikarit ovat typpitäytteiset, ehkäisee kuulemma linssin huurtumisen sisältä kun ne viedään lämpimästä kylmään.
      Linssin ulkopuolen huurtumista se ei liene estä mutta senhän voi kuivata liinalla. Tässä mielessä lienee hyvä jos tähtikiikarit olisivat koko ajan ulkona.
      Kuvissa Helios Quantum 5 20/40x100-kiikarit ja otsikon kiikareiden näkökentät suhteutettuna Andromedan galaksiin. Löytyi siis sivusto jossa valitaan kiikarit (tai useampi) ja kohde ja tässä tapauksessa tuli tuollainen tulos. Noin hyvin galaksi ei tietenkään näy, kuva lienee vain "suuntaa antava". Onkohan tuossa 20x110-kiikareissakin vähän turhan kapoinen näkökenttä? Kun tuolta valitsi Opticron Observation WP 20x80-kiikarit niin näkökenttä oli huomattavasti laajempi. Vaikeita asioita mietiskellä kotona, pitäisi päästä kokeilemaan kiikareita käytännössä.

      http://kuvanjako.fi/ksj2t-1920.jpg
      http://kuvanjako.fi/biyzq-1920.jpg
      https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

      • Rakenteluatulossa

        Onko 28x suurennos himmeämpi ? Saako enemmän irti taivaasta 28X suurennoksella?
        Tuo 20x on se minkä taidan tilata mutta menköön vielä muutaman päivä ennenkuin tilaan jostain.

        Toisekseen onko nämä keksenään kilpailukykyisiä jos tähtitaiovaan katselua vaan ajattelee:
        Zeiss Victory 10x54 HT
        ja tämä ketjun 20x110 kiikari? kummalla saa enemmän ? Toki zeissi on kallis mutta .

        Varmaan tuo P1000 nikonkin näyttää hyvin? hmm kiikari ei hyydy heti virran vähyyteen .


      • taivaan.tarkkailija

      • buak
        taivaan.tarkkailija kirjoitti:

        Jo ninkon p900 kamerallakin on otettu barsin mielenkiintoista videomateriaalia niin sanotuista tähdistä ja taivaankappaleista

        https://www.youtube.com/watch?v=H1I4-OROXZI

        Nuo kamerat eivät todellakaan ole tehtyy taivaan tarkkailuun. Optiikka itsessään niissä jo aiheuttaa liikaa vääristymiä.
        Itse suosittelisin kunnollista kaukoputkea.


    • kjiähkjiäh

      Heh ja hah.

      Osta Nikon P 1000.

      Sillä saat videoita ja kuvia tähdistä ja planeetoista juuri sellaisina mitä ne ovat.
      Julkaiset ne sitten tällä palstalla.
      Saat niskaasi sangollisen sontaa je nämä palstan arvoisat tähtitietäjät sanovat otoksiesi olevan väärin tarkennetuja ja valotettuja.
      Lisäksi ne sisältävät runsaasti asiavirheitä.

      • Itse suosittelisin herra kjiähkjiäh:lle edes kerran elämässään katsomaan tähtitaivasta kunnollisen kaukoputken lävitse. Ymmärrän kyllä että tämä taitaa olla liikaa vaadittu, mutta on se sen arvoista. Näkisit tähtiä ja planeettoja juuri sellaisina kuin ne olevat.


    • umpihullu

      Halvemmalla pääset kun ostat Tiede- lehden.
      Siellä on kauniita maalauksia avaruudesta, ei valokuvia joita voitaisiin syyttää vääristelyistä.

    • exostaja

      Villen kello kokemuksien perusteella osta aiankin jostain muualta missä saat asiakaspalvelua kuten valkoisen ihmisen pitääkin saada.

      • Viisarikello

        Rasistiko olet? Mistä tiedät minkä värinen kysyjä on?


    • Sinappiavielä

      Mulla oli purkki hernekeittoa.
      Tein pohjaan reiän ja avasin kannen. Puhalsin sisällön kattilaan ja kas; minulla oli ravitseva soppa ja mainio kaukoputki taivaan tiirailuun.
      Maksoi euron.

      • säästöpää

        Olipa kallista, Lidlissä sama satsi olisi ollut 0,59€


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      65
      5756
    2. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      25
      3983
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      110
      3661
    4. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      59
      3477
    5. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      66
      3132
    6. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      99
      2724
    7. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      73
      2568
    8. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      23
      2522
    9. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      89
      1990
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      345
      1946
    Aihe