Sinisen Tulevaisuuden poliitikot epätoivoissaan näyttävät pistäneen pystyyn jonkinlaisen epävirallisen kisan, että kuka saa esitettyä typerimmät väitteen kasvissyöntiin liittyen. Taannoin otin esille Kari Kulmalan, joka väitti että lihaa pitää syödä koska kasvit tuntevat kipua. Nyt vuorossa on Ari Prihti:
http://ariprihti.puheenvuoro.uusisuomi.fi/262270-vahemman-ulkomaista-lihaa-lautaselle-enemman-kotimaista
"Kotimainen lihantuotanto ei uhkaa sademetsiä. "
ja naudanlihan syömisen puolustamiseksi:
"Soijan viljelyllä on valtavat ympäristövaikutukset, kun taas Suomessa kasvatus perustuu vihreään nurmirehuun ja pelto on kasvipeitteinen ympäri vuoden,"
No tavallaan on tietenkin totta että suoranaisesti Suomessa tuotettu naudanliha ei vaikuta sademetsiin. Se ei tee siitä ympäristöystävällistä ruokaa. Soijan viljelykin on tehokkaampaa mitä tulee tarvittaviin raaka-aineisiin ja ympäristövaikutuksiin kuin naudanlihan. Todellisuudessahan tehokkaimmin tuotettu liha on vähemmän tehokkaasti tuotettua kuin tehottomin ruokakasvis.
Näiden uskomattomien väitteidensä lisäksi Prihti lisäksi valehtelee kommentissaan:
"Nauta ei vaadi grammaakaan viljaa, Suomalaisen naudan pääravinto on nurmirehu."
Tämän osoittaminen valheeksi ei vaadi aivan Einsteinin aivoja. Pistäpä hakukoneeseen hakusanoiksi "lehmä ruokinta" tms ja pian saat hakutuloksia, jotka osoittavat että kyllä ne naudat vaan viljaakin popsivat.
Sama tietenkin porsaiden ja kanojen kanssa.
Pihvi on soijaa parempi - Dream on!
KaikkiNeArgumentit
0
228
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293883Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283580Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52292- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181608Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241339Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j143961Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101919Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79865- 86781