Näkyvätkö tähdet avaruudessa vai ei?

hirnulius

Eihän tuolla ole käynyt kuin nuo astronautit.
On hauskaa että nuo ovat erimielisiä; toiset näkivät, toiset eivät.
Uskoisi ettei muuta katseltavaa juuri ollut ja onkin merkillistä etteivät nuo oikein tähtiä huomioineet.

Täältä saanen arvoisilta tähtitieteilijöiltä paikkansa pitävän vastauksen?

15

378

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikea vastaus lienee, että jotkut ovat nähneet ja jotkut eivät, kun eivät ole panneet merkille ja on ollut sitä muutakin tekemistä.

      Tämä ihmisten havaintojen vaihtelevuus ei tietenkään muuta sitä tosiseikkaa, etteivätkö tähdet avaruudessa näkyisi, niitä vaan eivät kaikki ole katselleet. Eiköhän jo jokainen ISS:llä ollut ole tähtiäkin ehtinyt ihailemaan, vaikka alla liukuva Maapallo onkin huikean vaikuttavan näköinen ihmeellisyyksineen. Sekä Apollon että ISS:n videolähetyksissä on näkynyt eräissä olosuhteissa tähtiä, joten kuusalkkareiden vinkuna ei ole tässäkään asiassa validi.

    • vinkuliinakos

      Kiitoksia Kollimaattorille vastauksesta.
      Hän totesi että jotkut ovat siellä tähtiä nähneet ja toiset eivät.
      Vastaus lienee oikea?

    • mmHuble

      Näkyvät

    • PuhuvaAasiko
    • jkdsfkhdghh

      Lasi pinta ja aluksen sisäinen valaistus haittaa näkyvyyttä, eikä pienimmät tuikut näy.
      Kokeilkaas ajaa autolla sisävalot päällä ja katsokaa sivuikkunasta.
      Avaruus parantaa näkyvyyttä, eikä estä sitä. Maan ilmakehä haittaa.

      • hähähähhähääääää

        Niissä avaruusaluksissa on sellaisia nappuloita joilla saa valoja pois päältä sillä aikaa kun katselee maisemia.


      • valotus

        Lasipinta. Silmillä kestää vähän aikaa tottua näkemään pimeässä kun valot sammutetaan. Merellä ohjaamoissa käytetään punaista valoa koska se ei haittaa pimeänäköä.
        Kamerat eivät myöskään avaruudessa näytä heikkovaloisia tähtiä, koska mustalla taivaalla paistaa Aurinko niin voimakkaasti, joten kameran linssin aukko on pienenä jottei kuva ylivalotu.


    • Kyllä tähdet avaruudessa näkyvät, avaruudessahan niitä katsellaan Maankin pinnalla :)

    • MäMaalaispoikaOon

      Kuusta ei ainaskaan näy tähtiä, se on varmaa se.
      Yhtään sellaista valokuvaa ei ole olemassa että näkysi yhtäkään tähteä.

      Yksi Maapallokuva on mutta sekin on kai väärennetty sitten sano.

      • kfjjkewhgf

        Mene pimeälle puolelle, niin ei aurinko häikäise.


      • kfjjkewhgf kirjoitti:

        Mene pimeälle puolelle, niin ei aurinko häikäise.

        Ei Kuussa tarvitse kuin mennä varjoon ja antaa silmiensä tottua hämärään, niin jo näkyvät tähdetkin!

        Kuulla ei muuten ole mitään pimeää puolta, vaan sillä on pyöriessään yö ja päivä aivan kuten Maapallollakin, ovat vaan Kuun hitaasta pyörimisestä johtuen pari viikkoa pitkiä.


    • Toivottavasti Tapani Kansa näkyy avaruuvvessa. Hän on niin SUURI.

    • MustiNualeePalleja

      Minä tirkistelin tuota Kuusta otettua valokuvaa jossa näkyi Maapallo.
      Kuvassa ei tähtiä näkynyt vaikka olisi pitänyt.
      Feikki on saatana koko valokuva.

    • Harvoin näkee tähtiä avaruuskuvissa, mutta olen nähnyt muutamia. "ISS night" videossa youtube esimerkiksi näkyy, koska se on kuvattu pimeällä. Tähtiä harvoin näkyy koska yleensä kuvat otetaan valoisassa kohdassa, jolloin valaiseva pinta (esim. kuun pinta) estää kameraa näyttämästä tähtiä.

    • hähähähhähääääää

      Eihän NASA voi lisätä tähtiä maalauksiinsa.
      Silloin koko kusetus paljastuis.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1087
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      23
      1069
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      842
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      615
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe