"Sun särkyä anna mä en" tekijän lyriikkablogi

RunoaArkeen

Sanoittaja Heikki Kerkelä on alkanut julkaista aiemmin julkaisemattomia laululyriikoitaan ja mitallisia runojaan blogissa ”Laululyriikkaa ja laulullista lyriikkaa” https://laulullista.blogspot.com/

Kerkelä on tehnyt sanoituksia mm. Johanna Kurkelan, Simo Silmun, Janne Raappanan, Jani Wikholmin, Yön, Petri Laaksosen ja Club for Five’n levyille. Tunnetuin hänen sanoittamistaan kappaleista lienee Johanna Kurkelan ”Sun särkyä anna mä en” vuodelta 2007.

Blogin aloittamiseen vaikutti ratkaisevasti se, että useimmat tekstit olisivat jääneet kokonaan julkaisematta, jos ainoa kanava olisi ollut niiden levyttämien lauluna. Musiikkiteollisuus on muuttunut muutamassa vuodessa niin paljon, ettei millekään liian vanhahtavalle, kuten tekstipainotteiselle kevyelle musiikille, tunnu olevan enää sijaa.

Blogissa julkaistavia tekstejä voidaan edelleen säveltää, esittää ja levyttää samalla periaatteella kuin runokirjassa julkaistavia runoja (tekijän suostumuksella). Sen lisäksi ne ovat kaikkien kiinnostuneiden luettavissa runoina ja niiden nettiosoitetta voidaan vapaasti levittää.

1

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arkadirenko

      Sun sänkyä anna mä en!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      48
      8683
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      146
      5013
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      92
      4780
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3792
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      81
      3398
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      48
      3303
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      27
      2840
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      33
      2662
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      32
      2533
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2513
    Aihe