Angelin avohakkuu

Kertoo hyvin paljon tietyn kansanosan suhtautumisesta luontoon. Otetaan kaikki hyöty mistä euroja tulee nopeasti talteen. Kaikki Inarin kunnan porotilametsät hakattu. Aitoja ja tyhjän päiväistä roskaa metsät täynnä tietyn ammattiryhmän jäljiltä. Sitten nuoremman polven aktiivit neuvovat etelän ihmisiä ottamaan heistä mallia suhtautumisessa luontoon.
10583
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Omiahan on metsät. Hakkaa omia mettiäs ettei tartte kadehtia.

Äänestä
  • Kenenkähän valtuutuksella aikoinaan ihmiskunnan yhteistä omaisuutta on yksityisomistukseen jaettu? Ihmisillä kateuden aihettakin koska esim. Inarinkirkonkylän lähimaat jaettu muutaman suomalaissuvun kesken isonjaon aikaan. Millähän perusteella ihmiskunnan maat yksityistetty. Porotilat on suojelutarpeeseen petran mukaan tarkotettu.

    Äänestä

Kyllä hakkuitten takana on joku muu kuin luonnonsuojelu.

Äänestä

Porotilallisekko täälä avohakkaa ? Ei vaan muualla niin tee. Vai mitä tämä tarkottaa?

Äänestä
  • Muualla son kyllä Mettähallitus.

    Äänestä

Pieniä ne on porotilojen avohakkuuy. Söin kullä mettähallitus suurempi svohakkasja
Ku rautatie tulee lähtee vsivaiskouvukli. Son pojat niin

Äänestä
  • junalla tulee upouudet toyotat kotiovelle asti, se on hyvä.

    Äänestä

Rata tule
Paljon ei edes näy.
65km tunnelia ja 110km siltaa.

Äänestä

olisko kellään myytävänä kourallinen jäkälää kun inarissa sitä ei löydy mistään.

Äänestä
  • raavi persuksias kylä lähtee jäkälää!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jilloin kirjoitti:

Kertoo hyvin paljon tietyn kansanosan suhtautumisesta luontoon. Otetaan kaikki hyöty mistä euroja tulee nopeasti talteen. Kaikki Inarin kunnan porotilametsät hakattu. Aitoja ja tyhjän päiväistä roskaa metsät täynnä tietyn ammattiryhmän jäljiltä. Sitten nuoremman polven aktiivit neuvovat etelän ihmisiä ottamaan heistä mallia suhtautumisessa luontoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu