Eilen tuli TV:stä mielenkiintoinen brittiläinen dokumentti, missä joku veteraaninaisnäyttelijä (tuttu monesta TV-sarjasta ja uudemmista James Bond -elokuvista), ihmetteli puiden elämää.
Mm. esiteltiin erikoinen mikrofoni, jolla elävän puun äänet saatiin ihmisen kuultavaksi. Muistutti mielestäni hämmästyttävässä määrin sitä, kun kerran kävin sydänfilmissä, ja ne sydänäänet kaikui huoneessa vahvistettuina. Ei nyt sentään aivan sydämen sykettä puu päästellyt, vaan ihmeellistä meteliä kyllä.
Ohjelmassa kerrottiin että äänet johtuu nesteen virtaamisesta puun solukoissa.
Ääniä puusta
5
375
Vastaukset 5
- humiseva.honka
100 metriä korkean punapuun solukoilla on valtava ponnistus nostaa päivittäin satoja litroja vettä puun latvustoon. Ähkimiseltä varmaan tämän jättiläisen ääni kuulostaisi:D
Kapillaari-ilmiölläkin on vaikutuksensa mutta jos pääsisi prosessia seuraamaan viruksen kokoisena paljastuisi luonnon nerokkuus tässäkin selvemmin.Puun vedennosto on passiivinen tapahtuma eikä vaadi puulta ponnisteluja. Kapillaari-ilmiöstä ja haihtumisimusta johtuu. Mutta eipä ihmisen imupumpulla tuollaiseen pystytä.
- humiseva.honka
kekek-kekek kirjoitti:
Puun vedennosto on passiivinen tapahtuma eikä vaadi puulta ponnisteluja. Kapillaari-ilmiöstä ja haihtumisimusta johtuu. Mutta eipä ihmisen imupumpulla tuollaiseen pystytä.
Oletko ihan varma että vain kapillaari-ilmiö on tapahtuman takana?
Sydänpuu ei juurikaan kuljeta vettä, mihin sen kapillaarivoima on kadonnut? humiseva.honka kirjoitti:
Oletko ihan varma että vain kapillaari-ilmiö on tapahtuman takana?
Sydänpuu ei juurikaan kuljeta vettä, mihin sen kapillaarivoima on kadonnut?Nettihaulla syitä kun etsii, niin kolme esitetään, juuripaine, kapillaari-ilmiö ja haihtumisimu.
Kaikki yhdessä vaikuttavat.
Kasvit pystyy kuljettamaan tavaraa myös alaspäin, melko ihme homma on sekin.- humiseva.honka
kekek-kekek kirjoitti:
Nettihaulla syitä kun etsii, niin kolme esitetään, juuripaine, kapillaari-ilmiö ja haihtumisimu.
Kaikki yhdessä vaikuttavat.
Kasvit pystyy kuljettamaan tavaraa myös alaspäin, melko ihme homma on sekin.Näinhän se nettihaku sanoo ja sama taidettiin opettaa jo peruskoulussa.
Ihmetyttää vain että kyseisiä ilmiöitä ei hyödynnetä pumpuissa, lämmönvaihtimissa , ilmastoinneissa ym.
Vai onko niin että luonto tekee tämänkin asian fiksummin kuin ihminen jäljitelmineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011772
- 60800
Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,263755- 43714
Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l126669- 44551
- 33518
- 29459
Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste58446Martinan naama Seiskan kannessa
Tekstinä: konkurssin karut taustat. Mitähän mahtaa vaikuttaa valmennuksiin, kun porukka lukee kuinka paljon imuroinut it108442