Sipilän ääliömäinen ilmastokampanja!

Kyllä nyt haisee vaaleille ! Sipilä aikoo ensi kesänä istuttaa 5000 puuntainta, kun " kasvava metsä on paras hiilinielu." Voi voi! Taimirievut eivät ole kunnon kasvussa vuosikausiin. Odotellaan 80 vuotta että ovat tukkimitassa. Hakkuumääriähän kepu on sen sijaan kasvattamassa yli sietokyvyn. Kepun tavoitteet ilmastonmuutoksen torjunnassa ovat muutoinkin 10 vuotta jäljessä siitä, miten pitäisi edetä. Samaa iljettävää venkoilua kuin kaikessa muussakin.
11244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ilmastonmuutoksen kannalta on hyvä että istutetaan metsää ja tehdään dieseliä. Maaseutu pysyy entistäkin virkeämpänä biopolttoaineiden ansiosta. Meillä on melko hyvät tukijärjestelmät tähän, tosin vielä pitäisi tehdä enemmän jotta biodieselin tuotto olisi kannattavampaa.

Kaikki tietävät että metsähakkuut ovat hyviä koska se pitää luonnon normaalia kiertokulkua yllä ja lisäksi se on tehokas tapa tuottaa raaka-aineita. Keskustapuolue tekee asialle jotain, se on paljon muutakin kuin puhumista kuten eräs väriin liittyvä puolue tekee.

Äänestä
  • Nyt puhutaan liiallisista hakkuumääristä eikä kyseenalaisteta metsänhoitoa sinänsä. Istutetaan vain, mutta kasvu on hidasta, se pitää ottaa laskelmissa huomioon. Kepu on aina kannattanut ryöstohakkuita, niin nytkin. Sen kepu tekee asialle, ja puhuu päälle mainospuheita ennen vaaleja. Hakkuumääriä tulee pienentää, se on selviö. Puulle on paljon muutakin käyttöä kuin biodiesel. Kepu on jäänyt ajastaan jälkeen, eikä ole perillä asioista.

    Äänestä

Ottas Sipilä ensin Kempeleen kotiinsa ne maahanmuuttajat !

Äänestä

Sipilähän ilmoitti ilmastoraportin jälkeen, että nyt eivät puheet auta, nyt tarvitaan tekoja. Niinpä hän osti uuden lentokoneen. Tekohan sekin on - ja Sipilämäinen teko onkin, kun muistaa lupauksen, ettei koulutuksesta leikata ja mitä tapahtui muutama viikko sen jälkeen.

Äänestä
  • Hänellä on tapana aina puhua toista ja tehdä toista. Tosin ne puheetkin ovat joutavia. Ilmastonmuutoksen torjunnan tavoitteet 10 vuotta jäljessä ajasta.

    Äänestä

Sipilän ilmastoteko? Osti viimeviikolla lentokoneen. Pahin mahdollinen teko.

Äänestä

Kylläpä nyt vaalien alla esiintyy ilmastonmuutoksen torjunta -korukuvioita puheissa siellä ja täällä. Monilla kuten Sipilällä on vain tempusta kyse ja se temppukin on huonosti muotoiltu. Ääni vihreille on ääni kestävän kehityksen asiantuntijuudelle. Vihreät ovat ainoa uskottava ympäristöpuolue Suomessa ja siihen suuntaan ovat muutkin pikku hiljaa menossa, kun asian vakavuus on ymmärretty. Yhteistyössä onnistutaan!

Äänestä

Il­mas­ton­muu­tok­sen hil­lin­tä on kes­kus­ta­nuor­ten tär­kein ta­voi­te. Nuoret näyttävät ymmärtävät tätäkin asiaa paremmin kuin Sipilä. Vanhat parrat pois eduskunnasta, ja lapinkeput ja muut köppänät

Äänestä

Sipiläidiootti ymmärtää vain lestaveliverkoston solidaarisuutta. Airistoskandaalissa oli touhutippa alahuulessa Medvedjevin kommentoinnin jälkeen jo sankoin joukoin yhtymässä edelliseen puhujaan, ja omaan tapaansa änkyttäen, tietysti!

Ja viikon viiveellä kommentoi, että Lapin ilmastosotaharjoitusta saatettiin häiritä itärajan takaa??? On siinä meillä oma-alotteinen "määministeri". Mutta kun kusi on noussut jo muutenkin ahtaaseen luuhun, ei voi paljoa vaatia.

Suomi on mieron tiellä...

Äänestä

Täällä sitä kurkku suorana haukutaan Sipilää sellaisistakin asioista, joita jo edelliset hallitukset olisivat voineet tehdä. Arvostelijoilta kysyn, miksi te täällä räksytätte, miksi ette mene, tai edes pyri päättäjiksi? Tiedänhän toki, jos ei ole kykyjä muuhun kuin haukkumiseen.

Äänestä
  • Neljän kuukauden kuluttua meillä on uusi idiootti-ääliö .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


avohakkuukepu kirjoitti:

Kyllä nyt haisee vaaleille ! Sipilä aikoo ensi kesänä istuttaa 5000 puuntainta, kun " kasvava metsä on paras hiilinielu." Voi voi! Taimirievut eivät ole kunnon kasvussa vuosikausiin. Odotellaan 80 vuotta että ovat tukkimitassa. Hakkuumääriähän kepu on sen sijaan kasvattamassa yli sietokyvyn. Kepun tavoitteet ilmastonmuutoksen torjunnassa ovat muutoinkin 10 vuotta jäljessä siitä, miten pitäisi edetä. Samaa iljettävää venkoilua kuin kaikessa muussakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu