Mämmiä uunissa imeltämällä

HelppoMämmi

Helppo mämmi sähköuunissa imeltämällä.

Mämmi on yleistynyt ympäri vuoden ruoaksi. Yhä useammat ovet kiinnostuneet myös mämmin valmistamisesta kotikonstein. Mämmi tekee tuloaan myös joulupöytään.
Mämmin valmistaminen helpottuu huomattavasti kun imeltämisen tekee sähkölieden uunissa. Uunissa imellettäessä monivaiheisen raaka-aineiden lisäyksen voi jättää pois ja koko erä laitetaan kerralla imeltymään sähköuuniin.

Tarvitaan:
3 litraa 70 asteista vettä.
750g karkeita ruisjauhoja
500g mämmimaltaita
½ teelusikallista suolaa

Ohje:
1. Sekoitetaan huolellisesti jauhot ja maltaat 3 litraan 70 asteista vettä niin että seoksesta tulee puuromaista. EI SUOLAA TÄSSÄ VAIHEESSA.

2. Laitetaan seos imeltymään 70 asteiseen uuniin ja annetaan imeltyä 5-6 tuntia. Seosta sekoitetaan imeltymisen aikana muutaman kerran. Imeltymisen loppuvaiheessa uunin lämmön voi nostaa 80 asteeseen.

3. Seos kuumennetaan liedellä, hyvin sekoittaen, niin että se alkaa poreilemaan ja siirretään sivuun "muhimaan" noin 15 minuutiksi.

4. Seos laitetaan laakeaan vuokaan ja paistetaan 120-140 asteisessa uunissa 2-4 tuntia. Pinnalle lisätään kuortumisen estämiseksi sokeri tai siirappivettä kostukkeeksi.

0

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

        Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
        Maailman menoa
        60
        7502
      2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

        valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
        Maailman menoa
        123
        2936
      3. Minkälaisen viestin

        Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
        Ikävä
        142
        1776
      4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

        saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
        Maailman menoa
        65
        1649
      5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

        Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
        Maailman menoa
        115
        1458
      6. Miten voit olla niin tyhmä

        että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
        Tunteet
        167
        1404
      7. Missä vaiheessa

        Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
        Ikävä
        131
        1153
      8. Millaisena uskot

        Kaivattusi kokevan tunteensa?
        Ikävä
        75
        842
      9. Kyriake=Kirkko

        Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
        Kaste
        47
        802
      10. Mitä haluat eniten

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        52
        745
      Aihe