Mämmiä uunissa imeltämällä

HelppoMämmi

Helppo mämmi sähköuunissa imeltämällä.

Mämmi on yleistynyt ympäri vuoden ruoaksi. Yhä useammat ovet kiinnostuneet myös mämmin valmistamisesta kotikonstein. Mämmi tekee tuloaan myös joulupöytään.
Mämmin valmistaminen helpottuu huomattavasti kun imeltämisen tekee sähkölieden uunissa. Uunissa imellettäessä monivaiheisen raaka-aineiden lisäyksen voi jättää pois ja koko erä laitetaan kerralla imeltymään sähköuuniin.

Tarvitaan:
3 litraa 70 asteista vettä.
750g karkeita ruisjauhoja
500g mämmimaltaita
½ teelusikallista suolaa

Ohje:
1. Sekoitetaan huolellisesti jauhot ja maltaat 3 litraan 70 asteista vettä niin että seoksesta tulee puuromaista. EI SUOLAA TÄSSÄ VAIHEESSA.

2. Laitetaan seos imeltymään 70 asteiseen uuniin ja annetaan imeltyä 5-6 tuntia. Seosta sekoitetaan imeltymisen aikana muutaman kerran. Imeltymisen loppuvaiheessa uunin lämmön voi nostaa 80 asteeseen.

3. Seos kuumennetaan liedellä, hyvin sekoittaen, niin että se alkaa poreilemaan ja siirretään sivuun "muhimaan" noin 15 minuutiksi.

4. Seos laitetaan laakeaan vuokaan ja paistetaan 120-140 asteisessa uunissa 2-4 tuntia. Pinnalle lisätään kuortumisen estämiseksi sokeri tai siirappivettä kostukkeeksi.

0

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

        Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
        Maailman menoa
        209
        6702
      2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

        Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
        Maailman menoa
        299
        4643
      3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

        Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
        Ikävä
        142
        3605
      4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

        Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
        Maailman menoa
        115
        3434
      5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

        Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
        Maailman menoa
        67
        3405
      6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

        ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
        Tunteet
        49
        2876
      7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

        Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
        Pyhäjärvi
        258
        2620
      8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

        Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
        Maailman menoa
        76
        2440
      9. Tiedän ettei

        Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
        Ikävä
        25
        2366
      10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

        Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
        Tv-sarjat
        101
        1941
      Aihe