Hei. Tiiän, että 15-vuotias on todella nuori ja mun elämä on edessä ja blaa blaa blaa. Mun pää on sairas ja tuollaiset sanat ei auta. Mun elämä on vähä ongelmallinen ja vielä tämä sairaus. 3 vuotta ajattelen kuolemaa ja nyt on 99% varma, että haluan kuolla. 1% jos epäonnistun. Vielä kunnon iskun sain vähä aikaa sitten kun olin ekaa kertaa rakastunut ja keneen olin rakastunut piti mun kaverin kädestä kiinni. No se ei oo kyllä iso ongelma xD, mutta autsss.... mietin , voihan kirsikan siemenien kanssa tehdö itsemurhan? Siement sisältävät syanidia ja on meinannut tappaa monet ihmiset ja varmaan joku onkin kuollut. Mietin niitä vetää paljon. Jos joku meinaa kuolee 2 siemenellä niin vedän ainakin niitä 6. Mietin vain kauan se kidutus kestää?... Mulla ei oo oikeasti täällä maailmassa tekemistä. Oon niin kiitollinen vanhemmilleen, vaikka meidön suhteet eivät ole parhaita. Annan heille maailman suurimman menetyksen ja se on aivan hirveää! Ymmärrän oikeasti kaiken, kuinka huono päätös tämä on. Mutta se on vaikeaa selittää kuinka kamala ahdistus ja kuoleman halu päässä liikku. Koulussa , jopa kännissä ajattelen pelkkää kuolemaa, nyt ja ennen nukkumaan menoa sekä aamuisin. Tää on mun päätös.
Vastaukset 4
- säälikäämua
No voi voi. Kyllä on aikuiseksi kasvaminen vaikeaa.
- Diemania00
Ei se johdu siitä vaan, että sairastan masennusta.
- YEABOI
älä masenna
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tilanteestasi tänne! Toivottomalta tuntuvan elämäntilanteen pohtiminen yksin on raskasta. Asioista keskusteleminen ulkopuolisen kanssa voi auttaa jäsentämään omia ajatuksia ja tarjota uusia näkökulmiä, mikä yleensä myös helpottaa jaskamista.
Tässä alla tiedoksesi muutamia paikkoja, joihin voit halutessasi olla yhtyedessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti.
- Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/. Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 7-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
- Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
- Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1331901Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91887Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja174875- 60810
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35792Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔47732- 73691
Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat45683Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö276679Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol34612