Premissi: Kenen tahansa täyttä tuubaa kirjoittavan henkilön ja/tai epähenkilön kälätystä voi perustella filosofisesti. Ergo: Mitä typerämpää mölinää tai jäkätystä, sitä suuremmalla todennäköisyydellä sen kirjoittaja on joko filosofi tai sellaiseksi tekeytyvä henkilö, joka on käytännössä sama asia.
Kevyt johdatus trollaukseen: https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Trolling
Lyhyt katsaus filosofiaan: https://en.wikipedia.org/wiki/Philosophy
Jankutusta: Paitsi totuutta, filosofit rakastavat paradokseja. Paradoksaalisesti totuuksia ei ole ainoastaan yhtä vaan lukemattomia, eikä kaikkia totuuksia ole mitenkään pakko ilmaista loogisesti, rationaalisesti tai edes perustella mitenkään. Tässä mielessä jokainen ilmaistu mielipide voi olla yhtä hyvin totuus kuin totaalinen typeryyskin - tämä mukaan lukien.
Mielipiteet puolestaan voidaan kiistää millä tahansa perusteella, toisella mielipiteellä jne, jolloin ne saattavat olla mielivaltaisessa suhteessa faktuaalisuuteen ja mielipiteeseen jota niillä nimellisesti pyritään kiistämään. Jos mielipide edustaa trollausta, on sen kiistäminen kiistatta reagointia trollaukseen, jonka perimmäinen syy on vain ja ainoastaan huomion haku - sama lähtökohta kuin filosofoinninkin. Tässä mielessä filosofian ja trollauksen identiteetti on siinä määrin sama, ettei niitä voi perustellusti pitää erillisinä ilmiöinä, vaikka motiivit kenties poikkeaisivatkin toisistaan.
PS. Tämä oli luonnollisesti trollausta. Olisi hyvä ettei tähän vastattaisi, koska trollia ei pidä ruokkia.
Trollit ovat filosofeja
3
289
Vastaukset
"trollaukseen, jonka perimmäinen syy on vain ja ainoastaan huomion haku"
Tuo ei ole totta. Olet vain kyrpiintynyt kun et löydä itsesi vertaista persoonaa selväjärkisyydessä. Joku, jos et sinä itse, tahtoo, että selväjärkisyytesi tulee kaikille ilmi. Vaikka et itse itsellesi haekkaan huomiota ehkä niin joku sinua lähellä oleva henkilö tahtoo hakea huomiota sinun kauttasi ja sinua ja sinun selväjärkisyyttäsi hyväksi käyttäen.
Trollaus on mukavaa, autuasta ja parhaimmillaan tuntuu hyvältä saada huomiota osakseen. Tuntuu hyvältä jopa se jos joku kyrpiintyy trollauksesta. Eivät kaikki trollit yritä tahallaan häiritä muita, vaan toivovat jotakin asiaa puhuvansa. Mutta on varmasti sellaisiakin trolleja, jotka tahtovat pelkästään häiritä.
Onko filosofi todella henkilö joka rakastaa.
Rakastaa Mattia.
Onko hän todella siis filosofi vai rakastaja.
Matin rakastaja vai Matin filosofi.
Matti mä rakastan sua. Miten se ilmenee.
Onko rakkautta ajatella Mattia ei ole olemassakaan mulle
vai onko rakkautta ajatella Matti on kaikki mitä on olemassa mulle.
Eikö rakkautta ole se, että ajattelee Mattia ei ole olemassakaan ja
eikö filosofiaa rakasta se, joka ajattelee filosofiaa ei ole olemassakaan.
Kerro onko tuollainen edellä oleva yritys etsiä jotakin ydintä tai olemusta
asian suhteen täyttä tuubaa vai ei? Voin sanoa, että minua ei kiinnosta
tippaakaan filosofia tai mitä se on, vaan aikani kuluksi auon suutani.Rakkaus on reaktio siihen, että toinen vaatii tai haluaa huomiota osakseen.
Oli tuo reaktio millainen tahansa, vaikka vihastusta tai halukkuutta tai altruisimia.
Rakkaus on pelkkä reaktio esim. talitiaisen esittämään vaatimukseen, haluun tai rukoukseen
tulla huomatuksi, hyväillyksi tai kehutuksi.
Millainen reaktio tahansa. Mutta onko rakkautta myös se että vaatii tulla huomatuksi?- jaskap
Trollauksella voi muuttaa maailmaa. Esimerkiksi Venäjä on osoittanut tämän. Todennäköisesti antaumuksellisella trollauksella saat enemmän aikaan, kuin muulla työlläsi tai tekemiselläsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss885949Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243547- 1612081
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2312002Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1741751Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2841513- 671031
Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571031Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.211010Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.110946