Mikä on sin(x)/9x5 derivaatta?

Siis sin(x)/9*x^5

Edes wolframalpha ei tiedä oikeaa vastausta.

Se antaa vastauksen 1/9 x^4 (5 sin(x) x cos(x))

Outoa, että muihin laskuihin wolfram alpha antaa oikean vastauksen, mutta tämä on liikaa.
3185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

oikeinhan tuo vastaus on siis (x^4)/9*(5sinx xcosx)

Äänestä

Oletko kirjoittanut oikein tuon funktion. Noin kirjoitettuna se on sama kuin:
(1/9)*x^5*sinx

Äänestä

Kommentoi aloitusta


derv3 kirjoitti:

Siis sin(x)/9*x^5

Edes wolframalpha ei tiedä oikeaa vastausta.

Se antaa vastauksen 1/9 x^4 (5 sin(x) x cos(x))

Outoa, että muihin laskuihin wolfram alpha antaa oikean vastauksen, mutta tämä on liikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu