Vaihdon ensimmäistä kertaa sisäkumin takapyörään ja sitten asensin sen pyörän väärään kohtaan että vaihteet ei toiminut enää joten laitoin sitten pyörää vähän eteenpäin ja sitten minulta jäi yks osa toiselta puolelta kiinnittämättä kun lähdin kokeilee sainko vaihteet kuntoon niin kuulu hirvee meteli takarenkaan keskiöstä vai mikä se on? En saanut enää vaihteita kuntoon, mietin menikö siinä joku rikki?
Mulla siis kolmivaihteinen pyörä Nexus vaihteilla.
Menikö vaihteet rikki?
6
395
Vastaukset
- OivallistaAsiaa
Veikkaan että:
1. Laita kaikki kamat huolellisesti kiinni. Ei liian tiukkaan eikä löysälle, takarengas symmetrisesti keskelle ja ketjut tiukalle. Kokeile vielä, että takarengas pyörii herkästi. Nyt pitäisi kaikki olla ok.
2.Googlaa netistä nexuksen vaihteiston säätö. On saattanut säätö muuttua kun oot irrottanu ja kasannu osia.Joo, mulla jäi se jarrukenkä laittamatta kiinni kun lähdin kokeilee vaihteita, hirvee ääni kuulu si taka navasta jos se ny on takanapa
- sakon.paikka
Jou86 kirjoitti:
Joo, mulla jäi se jarrukenkä laittamatta kiinni kun lähdin kokeilee vaihteita, hirvee ääni kuulu si taka navasta jos se ny on takanapa
Hienoa... lähdit jarruttomalla vekottimella vaarantamaan liikennettä, vialliset, toimimattomat jarrut ovat ajokieltovika.
- niinain
Kaikki tämä on tietenkin valhetta ja vikapuhetta. Napavaihteisella pyörällä ajeta mihinkään jos runkorauta on irti takapyörästä. Eikä silloin taatusti toimi mikään jalkajarrukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1871890
- 1131033
- 99947
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20717- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42588Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä28544Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174536Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;199473