Menikö vaihteet rikki?

Vaihdon ensimmäistä kertaa sisäkumin takapyörään ja sitten asensin sen pyörän väärään kohtaan että vaihteet ei toiminut enää joten laitoin sitten pyörää vähän eteenpäin ja sitten minulta jäi yks osa toiselta puolelta kiinnittämättä kun lähdin kokeilee sainko vaihteet kuntoon niin kuulu hirvee meteli takarenkaan keskiöstä vai mikä se on? En saanut enää vaihteita kuntoon, mietin menikö siinä joku rikki?

Mulla siis kolmivaihteinen pyörä Nexus vaihteilla.

6

326

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OivallistaAsiaa

      Veikkaan että:

      1. Laita kaikki kamat huolellisesti kiinni. Ei liian tiukkaan eikä löysälle, takarengas symmetrisesti keskelle ja ketjut tiukalle. Kokeile vielä, että takarengas pyörii herkästi. Nyt pitäisi kaikki olla ok.

      2.Googlaa netistä nexuksen vaihteiston säätö. On saattanut säätö muuttua kun oot irrottanu ja kasannu osia.

      • Joo, mulla jäi se jarrukenkä laittamatta kiinni kun lähdin kokeilee vaihteita, hirvee ääni kuulu si taka navasta jos se ny on takanapa


      • sakon.paikka
        Jou86 kirjoitti:

        Joo, mulla jäi se jarrukenkä laittamatta kiinni kun lähdin kokeilee vaihteita, hirvee ääni kuulu si taka navasta jos se ny on takanapa

        Hienoa... lähdit jarruttomalla vekottimella vaarantamaan liikennettä, vialliset, toimimattomat jarrut ovat ajokieltovika.


      • Kyllähän nyt kolmivaihteisessa pyörässä jalka jarru on


      • niinain

        Kaikki tämä on tietenkin valhetta ja vikapuhetta. Napavaihteisella pyörällä ajeta mihinkään jos runkorauta on irti takapyörästä. Eikä silloin taatusti toimi mikään jalkajarrukaan.


      • Kiitos keskusteluun osallistumisesta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      176
      3408
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      501
      2735
    3. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      38
      1524
    4. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      101
      1379
    5. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      22
      1231
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      45
      1159
    7. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      317
      1084
    8. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      49
      1062
    9. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      120
      1028
    10. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      36
      946
    Aihe