Ilmastopolitikointi

Ilmaväestö

Olisi hieno nähdä ja kuulla keskustelu poliitikkojen kesken aiheesta ilmastovaikutukset suhteessa väestönkasvuun.
Suomessa on hirveä huoli nostettu viimeaikoina syntyvyyden määrään, väestömäärä laskee ja vanhusten määrä suhteessa nuoriin kasvaa.
Tänne siis pitää saada maahanmuuttajia asian korjaamiseksi.
Mutta eikö väestön väheneminen ole juuri oikea ja suoraan parantava vaikutus ilmaston paranemiselle?
Jos väestö jatkaa kasvuaan samaan malliin on maapallo tuhon oma, tuo väestön väheneminen on taas pelkkä hetkellinen kustannuskysymys.
Ja on outoa, koska tuo vanheneva väestö on tuonut kortensa kekoon ja maksaneet eläkemaksunsa ja veronsa niin heidän hoivaamiseen ovat itse jo rahat valtiolle ja eläkeyhtiöille tuoneet, eli jotain on ns. ryssitty politiikassa.
Ja hoivaamiseen ei siis väkeä, miksi työttömiä sitten valtavasti?
Ei vain haluta kouluttaa työttömistä alalle, koska kustannuskysymys.
Ei taida EU-tukea näihin saada.

4

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohtmettään

      Niinpä, jos kansalainen eläisi kuin valtio eli kuluttaa kaiken sitämukaan kuin tulee ja ottaa vielä velkaa paremman elämän saamiseksi niin miten tämä yhtälö toimisi🤔.
      Maapallolta pitäisi väestönkasvu saada loppumaan, ennemminkin huomattavasti vähenemään että olisi mahdollista jotain saavuttaa.
      Vähennetään päästöjä autoissa ja lämmityksissä, mutta kertaantuvat ihmismassan lisääntyessä kumminkin...

    • Sääliäkö

      Miksi kantaväestö ei tuota lapsia sitten, yleinen turvattomuus on tänäpäivänä ihan
      omaa luokkaansa.
      Kuka tänne haluaa lapsia tehdä, kun saa pelätä jo oman henkensäkin puolesta.
      Jotain on muuttunut Suomessa 10v. aikana, tuttavaporukassa hyvin samantapaista tunnelmaa.

    • Päästö

      Aika ristiriitaista tää touhu on, huudetaan päästöistä ja samaanaikaan pitäisi saada lusää päästöjen tekijöitä😐

    • aopjt

      Ei suomessa ole pienituloisella varaa hankkia lapsia. Niin fiksusti tätä maata hoidetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      68
      5194
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      261
      4289
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      98
      3918
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      150
      2271
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      33
      1623
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      65
      1331
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      979
    8. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      36
      931
    9. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      889
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      867
    Aihe