Olisi hieno nähdä ja kuulla keskustelu poliitikkojen kesken aiheesta ilmastovaikutukset suhteessa väestönkasvuun.
Suomessa on hirveä huoli nostettu viimeaikoina syntyvyyden määrään, väestömäärä laskee ja vanhusten määrä suhteessa nuoriin kasvaa.
Tänne siis pitää saada maahanmuuttajia asian korjaamiseksi.
Mutta eikö väestön väheneminen ole juuri oikea ja suoraan parantava vaikutus ilmaston paranemiselle?
Jos väestö jatkaa kasvuaan samaan malliin on maapallo tuhon oma, tuo väestön väheneminen on taas pelkkä hetkellinen kustannuskysymys.
Ja on outoa, koska tuo vanheneva väestö on tuonut kortensa kekoon ja maksaneet eläkemaksunsa ja veronsa niin heidän hoivaamiseen ovat itse jo rahat valtiolle ja eläkeyhtiöille tuoneet, eli jotain on ns. ryssitty politiikassa.
Ja hoivaamiseen ei siis väkeä, miksi työttömiä sitten valtavasti?
Ei vain haluta kouluttaa työttömistä alalle, koska kustannuskysymys.
Ei taida EU-tukea näihin saada.
Ilmastopolitikointi
4
150
Vastaukset
- Kohtmettään
Niinpä, jos kansalainen eläisi kuin valtio eli kuluttaa kaiken sitämukaan kuin tulee ja ottaa vielä velkaa paremman elämän saamiseksi niin miten tämä yhtälö toimisi🤔.
Maapallolta pitäisi väestönkasvu saada loppumaan, ennemminkin huomattavasti vähenemään että olisi mahdollista jotain saavuttaa.
Vähennetään päästöjä autoissa ja lämmityksissä, mutta kertaantuvat ihmismassan lisääntyessä kumminkin... - Sääliäkö
Miksi kantaväestö ei tuota lapsia sitten, yleinen turvattomuus on tänäpäivänä ihan
omaa luokkaansa.
Kuka tänne haluaa lapsia tehdä, kun saa pelätä jo oman henkensäkin puolesta.
Jotain on muuttunut Suomessa 10v. aikana, tuttavaporukassa hyvin samantapaista tunnelmaa. - Päästö
Aika ristiriitaista tää touhu on, huudetaan päästöistä ja samaanaikaan pitäisi saada lusää päästöjen tekijöitä😐
- aopjt
Ei suomessa ole pienituloisella varaa hankkia lapsia. Niin fiksusti tätä maata hoidetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3073015Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492033- 1191806
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261729Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661359
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233