Kaulan täyttävä tatuointi 22vuotiaana

Hiemanepäilevä

Heippa! Mä haluaisin kysyä teidän mielipidettä tälläsesta asiasta, mulla olis suunnitteilla älyttömän ihana/sievä koko kaulan peittävä tattoo. Mulla on ennestään jo tosi paljon kuvaa, kaulan toisella puolella 1, niskan & koko rinnan peittävä kuva kans näin esimerkiksi, eli en alottais tätä tatuointirumbaa kaulasta. Tiedän, etten tulisi katumaan sen ottoa kyllästymällä siihen, ainoo asia mikä mietityttää on mahdollinen tuleva TYÖPAIKKA. Oon tällähetkellä keittiöalalla, eikä nykyisessä työpaikassa kaulatattoo olisi ongelma, en todellakaan tiedä vielä mitä elämälläni haluan vielä tehdä, mutta stressaan, jos tatuointi niin näkyvällä paikalla olisi este tulevalle työpaikalle/paikoille. Miten teidän tosi näkyviin tatuointeihin on suhtauduttu työpaikalla? Tää kaulahomma nostattais mun itsetuntoa niin älyttömän paljon että ette voi edes kuvitella! Muut ottaa täytettä huuliin, tekoripsiä, silikonitissejä mutta tatuoinnit on mulle se juttu B) vanhuksena olen todennäköisesti kävelevä mustelma, mutta ei haittaa.

10

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sairast touhuu,

    • Pohdiskelenvaanitsenäin

      Ehkä sinun iässäsi odottelisin vielä hieman. Sulkee kyllä paljon työpaikkoja pois. Ehkä sitten kun olet löytänyt sen työn mitä haluat tehdä loppuikäsi ja olet saanut jo kyseiseen yritykseen "jalan oven väliin". Toki on paljon aloja missä se ei ole ongelma mutta jos pitäisi yleistää niin sanon suurimmassa osassa "hyvistä työpaikoista" se on ongelma. Varmaan johonkin lähiesimies -tasolle asti pitäis olla ongelmaton asia isoissakin yrityksissä.

    • Tyrnäväntorpedo

      Todennäköisesti aivan järkyttävän ruma tulos, niinkuin näkyvät tatuoinnit yleensäkin ovat. Laita vaikka pakaraan jos on pakko jonnekin se kuva saada.

    • Fooruminfiksuinmies

      Riippuu työnkuvasta, työpaikasta ja työnantajasta. Valitettavasti. Jos ihminen on hyvä, ahkera työntekijä, ei se kaulatatuoinnilla mihinkään muutu. Kaikki eivät tatuoinneista tykkää, muttei tarvitsekaan.
      Jos jokainen työnantaja etsii hyvän CV:n sijaan tatuoimattomuutta, Suomesta loppuu työvoima jossain vaiheessa.
      Jos itseäsi asia mietityttää kovin, niin älä ota. Saa niitä myöhemminkin. Vaikka mummuna.

      Niin, ja puhutaan Suomessa "tatuoinneista" tai "tatskoista", en ole koskaan ymmärtänyt tätä "haluaisin ottaa tattoo'n"-juttua.

      • Saatkomahdollisuutta

        Hän puhuikin mahdollinen TULEVA työpaikka. Vaikka oot kuinka hyvä ja ahkera, aika moni "parempi" työpaikka jää haastatteluvaiheeseen jos on kaula tatuoitu.


      • Mietiensin

        Mene terapiaan ja maalauskurssille mieluummin. Tyhmää pilata ulkonäkönsä loppu elämäksi jonkun satunnaisen pakkomielteen takia.


    • Vaikuttaa työnhakuun , vasta sitten kun tämä vanhoollinen merimies/vankilakundi käsitys katoaa niin sitten on vapaampaa eli n. 30v vielä?
      Itselläni on naamassakin hyvin paljon ja nähnyt joskus työhaastattelussa niitä ilmeitä :'D
      Te toimiston koneillakin lukee ensimmäisenä : Hakijalla kasvoissa tatuointeja niin eipähän tule kutsuja toimistollekkaan.
      Eli jos sinulla on uratoiveita niin älä , jos ei ja työ mikä tahansa kelpaa niin ota :)
      Ole oma itsesi niin luulenpa että se elämässä on tärkeämpää kuin muiden miellyttäminen:)
      Peace and Love for you <3

      • Mutta mainitakseni vielä se että vaikka olenkin ottanut elinkaareni aikana paljon tatuointeja niin jos nyt olisi puhdas iho niin en ottaisi tatuointeja ollenkaan .
        Olen katunut syvästi ja sitten hyväksynyt .
        Laaseroimaan en lähde , niin kauheata morkkista ei kuitenkaan ole vaikka hiukan muunnellut noita "asenne" tatuointeja kylläkin :'D


    • Ehkänelikymppisenä

      Ihania vastauksia, kiitos! Oon kyllä siihen tulokseen tullut, etten vielä ota. Jos joku tatuointi vähääkään epäilyttää niin parempi olla ottamatta.. Onhan tässä vielä vuosia jäljellä :) En pyri korkealle elämässäni, mutta haluan vielä joskus sellaisen työn mitä tykkään tehdä. Empä siis vaaranna sitä mahdollista unelmatyöpaikkaa, jos tuleva pomo saattaakin katsoa tatuointejani miettien, että mikä elämänkoululainen mä oon .. :D joskus sitten, kun aika on sopiva.

    • HiiHaa73vTurku

      Laita pinpan viereen tatska "50dollars (tai €) each, max 13 at time". ja bruttokansantuote kasvuun. Juna kulkee taas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3864
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2801
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2468
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      28
      1519
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe