Mistä johtuu, että kuu nousee jopa lähes 80 astetta eri suunnasta?

9

1669

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuossa asia on selkeästi ja yksinkertaisesti selitetty:

      https://www.aaa.org/articles/why-is-the-moon-so-high-or-so-low/

      • Kiitos vastauksesta. Sain noin puolet luettua, sitten ymmärrykseni loppui. Luotan, että tuossa artikkelissa asia on selitetty. Minun ymmärrykseni ei tosin riitä sen käsittämiseen.


      • Vesipallol kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Sain noin puolet luettua, sitten ymmärrykseni loppui. Luotan, että tuossa artikkelissa asia on selitetty. Minun ymmärrykseni ei tosin riitä sen käsittämiseen.

        Kuinka? Sehän oli hyvin yksinkertainen ja selkeä esitys.


      • Mutta tosiaan liian pitkä ja yksitoikkoinen Internetin lukijalle.


      • pähkäilijä kirjoitti:

        Mutta tosiaan liian pitkä ja yksitoikkoinen Internetin lukijalle.

        Ja on suosittava suomen kieltä, sillä vanhemmissa ikäluokissa vieraiden (eikä toisen kotimaisen) kielten taito ei ole läheskään kattava. Esimerkiksi täällä
        http://hemportalen.fi/juhwestm/A kuukirja/E-LIIKE.htm
        on mielenkiintoista tietoa.Kielemme kelpaa vielä syvällistenkin ja monimutkaisten asioiden esittämiseen. Kuten viime aikoina on julkisuudessa painotettu, sitä täytyy suosia ja yhä kehittää.


      • pähkäilijä kirjoitti:

        Mutta tosiaan liian pitkä ja yksitoikkoinen Internetin lukijalle.

        Näkömuistinen (kuten minä) tarvitsee tekstin jaottelua (mm. erillisiä aukeamia (kirjoissa) ja otsikoita) sekä kuvia ja grafiikkaa. Yhtenäisestä tekstipötköstä ei jää hänelle juuri mitään mieleen, ellei jokin kohta herätä erityisesti hänen kiinnostustaan.


    • Sekä auringolla että kuulla on kyseisessä suhteessa ensisijaista niiden korkeus taivaalla. Sen vaihteluista johtuvat sitten nousu/laskuaikojen ja -paikkojen muutokset.
      Auringon korkeus vaihtelee vuoden jaksossa, mutta kuun vajaan kuukauden jaksossa. Siksi kuun nousu- ja laskupaikat vaihtelevat paljon nopeammin kuin auringon.

    • Kissansilmäsumu

      Lohikäärmeen tähdistössä (NGC 6543:n lähellä) on ratatason pohjoisnapa (,joka kiertää Pohjantähden n. 23 h 56 minuutissa.)
      Kaikki aurinkokunnan isot kappaleet ovat n. 90 asteen päässä ratatason pohjoisnavasta, jonka ollessa pään yläpuolella (mahdollista napapiirillä) koko aurinkokunta on horisontissa. Eli nousupaikka voi napapiirillä olla 180 asteen sektorilla.

      Kuun ratataso poikkeaa Maan ratatasosta n. 5 astetta. Ratojen solmukohdat kiertävät ympyrän 18,6 vuodessa. 2020-luvun puolivälissä Kuun voi nähdä pohjoisessa Keski-Suomea myöten, paria viikkoa ennemmin/myöhemmin Kuu pysyy horisontin alla päiväkausia.

    • airfoiljokaeikirj

      Pähkäilijä jo kertoi kaiken yksinkertaistettuna, 23.11 15.08 vastauksessaan.

      Siis Vuodessa aurinko elää koko skaalan lyhyestä päivästä (talvella) pitkään päivään (kesällä)
      Sen myötä aurinko korkeus myös muuttuu vastaavasti. Kuu kiertää maapallon noin kuukaudessa.
      Siksi kuulla kaikki tapahtuu paljon nopeammin. kaikki matalat kaaret ja korkeat kaaret tapahtuu noin kuukauden aikana. Siksi muutokset on tosi suuria.
      Sen verran vuodenaika näkyy että esim keskitalvella täydenkuun aikaan, kuu kiipeää korkealla ja kesällä taas vaikeasti nähtävissä kun kuu on niin lähella horisonttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1215
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      59
      1140
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      901
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      104
      863
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      757
    6. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      227
      676
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      111
      669
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      209
      666
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      62
      658
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      99
      592
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      274
      535
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      508
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      471
    14. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      7
      469
    15. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      454
    16. 33
      439
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      430
    18. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      423
    19. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      22
      405
    20. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      42
      399
    Aihe