Granaattiomena

hämmästyin_kauhiasti

Ostin elämäni ensimmäisen granaattiomenan viime viikolla. Kuinka tällainen oikein syödään?

Halkaisin sen, ja hämmästyin suuresti kun sen sisältä turskahti kuin veri, saman voimakkaan värinen punaisuus, ja pieniä palleroita, joissa suuria siemeniä.

Kuinka tuo syödään oikeoppisesti? Onko siemenetkin tarkoitettu syötäviksi? Jos ei, niin eihän tuossa juurimitään syötävää.

Taisi jäädä samalla viimeiseksi kerraksi kun menin tuollaisen ostamaan.

5

763

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JotainRajaaKiitos

      Vain siemenet syödään...

    • yksi_ulkomaalainen

      Näin minä teen:
      Rullat ensin sen omenan kämmenen alla tiukaasti pöydällä, jotta siemennät löystyvät. Leikkat molemmista päistä hatun pois sen verran , että sisus näkyy. Nyt leikaat kuoren "navasta" napaan sen verran syvällä että arvelet sen menevän kovan pinnan ja vähän valkoisenkin läpi , esim 8 viiltoa ympärilleen. Nyt otat tiukan oteen omenasta ja repäiset sen auki ja pilkoot kaiken palasiksi. Nyt voit reipaalla otteella kaivaa siemenet ulos.

      Varaat riittävän ison vatin ja laitat siemennet siiheen. Nyt reilusti vettä päälle ja hierrot siemennet kämmenien välissä. Näin irroitatat roskat melkein kaikki, jotka uivat siten pinnalla. Nyt onkit roskat pois ja kaadat pikkusen vettä roskineen pois. Siten kaadat koko satsin karkeaan sihtiin ja huuhdellat vedellä. Vähäiset roskat jotka olivat jyvissä kiinni voit poistaa vielä käsin. Anna valua.

      Siinä kaikki, prosessi ei kestää montakaan minuuttia ja on helpompi kuin mikä muu.

    • Näimeillä

      Tai sitten leikkaat neljään osaan ja käännät palat nurin. Suuri osa siemenistä irtoaa jo tässä vaiheessa. Loput kerää käsin, älä liottele sieminiä vedessä, ei paranna makua millään tavalla. Ei homma oikeasti ole vaikea tai aikaavievää.

      • yksi_ulkomaalainen

        Jos näin leikkaat, leikkaat siemeniäkin ja sotku lisääntyy. Ei se "liottaminen" vedessä makua haittaa kun siementen ulkopinta säilyy ehjäänä, valuta vain veden pois jonkun ajan. Mutta juju on siinä, että vedessä pienetkin roskat nousevat pintaa ja on helppo poistaa.


    • harvinaistaherkkuakin

      Juuri se "veri" ja siemenet ovat syötäviä eli halkaise granaatti-omena ja kopsauta kuoreen saadaksesi siemenet ulos. Tee tämä esim. siivilän yllä, johon siemenet jäävät ja hedelmän mehu valuu alla olevaan astiaan.

      Siivilässä voit erotella syötävät siemenet vaaleammasta töyhnästä erilleen eli sekä mehu että siement ovat syötäviä.

      Tee vaikka haloumi-salaatti, jonka koristelet puhtailla siemenillä ja hedelmän mehulla ja nauti.

      Onnea sinulle, joka kypsän granaatti-omenan osasit valita marketin hyllystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      163
      10575
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      87
      7475
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      106
      7367
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7336
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      22
      7301
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      42
      7259
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6662
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6486
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5720
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5505
    Aihe